25. 5. 2018

Adámková: Finále LM? Těžký zápas a velký zážitek

Rozhodčí Jana Adámková stále vstřebává jedinečný zážitek a nevšední událost: čtvrteční finále ženské Ligy mistryň, na které v Kyjevě osobně dohlížela. Byť před dvěma lety odpískala také finále světového šampionátu hráček do 20 let, tuší, že vyvrcholení LM se jen tak nic nevyrovná. 

Duel mezi Wolfsburgem a Lyonem, v němž až po dramatickém prodloužení triumfoval francouzský celek 4:1, se jí vryje hluboko do paměti.

„Abych byla upřímná, ten zápas ve mně pořád doznívá. Byla tam spousta emocí, průběh finále byl výjimečný, který se jen tak nevidí. Pro rozhodčího po všech stránkách velmi náročná práce, ale beru to jako třešničku na dortu mé kariéry. Samozřejmě k tomu přispělo i kladné hodnocení výkonu celého našeho týmu,“ řekla Adámková pro www.fotbal.cz.

Bitva špičkových ženských týmů Wolfsburgu s Lyonem přinesl mnoho dramatických chvil. Ve druhém poločase musela Adámková se svojí asistentkou řešit těžkou situaci, zda míč po útočné akci Lyonu překročil brankovou čáru. Hra nakonec pokračovala s tím, že branka nepadla.

„Je to zvláštní. Člověk odpíská třeba stovky zápasů a nikdy se s tím nepotká. A ve finále Ligy mistryň to přijde. Asi to je osud,“ podotkla Adámková s úsměvem. „Na hřišti to samozřejmě není nic jednoduchého. Sama ze svého postavení, kde mám být, jsem neměla šanci situaci posoudit. Na vyhodnocení máte maximálně nějaké tři vteřiny. Moje asistentka míč za čarou neviděla, proto jsem stála za jejím rozhodnutím. Ani žádný z opakovaných záběrů opak neprokázal. V našich soutěžích musíme spoléhat jen na vlastní úsudek, protože není k dispozici žádná nápomocná technika,” popisovala Adámková jeden z klíčových okamžiků finále.

To jí přineslo další velké novum: poprvé v kariéře zažila jako rozhodčí prodloužení. To v Kyjevě navíc bylo extra dramatické: padlo v něm všech pět branek. Po vedoucí brance Wolfsburgu se Lyonu povedl nevídané obrat korunovaný čtyřmi brankami. A za stavu 1:1 ještě Adámková vyloučila hráčku německého týmu po druhé žluté kartě.

„Byl to šrumec a náročná záležitost po fyzické i psychické stránce. Zápas měl velký spád a tempo, nebyla to žádná legrace. Určitě jsem si vytvořila osobní rekord v počtu naběhaných kilometrů za zápas. Myslím, že jsem zvládla nějakých jedenáct kilometrů,“ líčila Adámková, která navázala na svoji českou předchůdkyni Dagmar Damkovou – rozhodčí finále LM z let 2006 a 2011.

Finálový duel pro Adámkovou znamená jednoznačný vrchol rozhodcovské kariéry. „Opravdu to bylo nezapomenutelné. Fantastická atmosféra na plném stadionu, dlouhý zápas s prodloužením, v němž padlo pět gólů. Nevím, jestli se někdy takový zápas vůbec hrál. Oba týmy k tomu přispěly velmi dobrými výkony a byl to vrchol soutěže se vším všudy. Moc si vážím toho, že jsem u toho mohla být. Pamětní medaile z Kyjeva bude hned vedle té za finále mistrovství světa dvacítek, ale čtvrtek řadím v kariéře přece jen nejvýš,“ řekla Adámková.

Teď se upíná k dalším výzvám: v létě znovu zamíří na MS hráček do 20 let do Francie. A příští rok v létě by na stejném místě chtěla být také při světovém šampionátu dospělých. „To jsou velké mety, na které se chci dokonale připravit. Ale nejprve jsou přede mnou dvacítky a pak na sobě musím dál pracovat tak, aby vyšlo i seniorské mistrovství. Tam je ještě dlouhá cesta, je třeba jít krok po kroku,“ dodala elitní rozhodčí z Brna.