31. 5. 2019

Adámková před startem MS: Jsem na vrcholu kariéry

Do startu ženského mistrovství světa ve Francii schází ještě osm dnů, a pokud se nestane nic nečekaného, zůstane v něm otisknuta i česká stopa. Rozhodčí Jana Adámková s asistentkou Lucií Ratajovou, které se dlouhodobě řadí mezi evropskou špičku, už v Paříži podstupují závěrečný a intenzivní závěr přípravy na vrcholnou akci.

Zatímco Ratajová už před čtyřmi lety ochutnala atmosféru světového šampionátu při dvou zápasech v Kanadě, Adámková stojí na prahu zcela nové zkušenosti. „Strašně se těšíme, až všechno vypukne. Teď je přece jen více než týden do startu mistrovství a je před námi pořád dost práce, až mistrovství začne, atmosféra určitě všechny pohltí,“ řekla Adámková v rozhovoru pro www.fotbal.cz.

Společně s Ratajovou a další osvědčenou parťačkou Marií Súkeníkovou ze Slovenska vytvoří trio, které bude vyhlížet delegace na jednotlivá utkání. Rozhodčí jsou v dějišti šampionátu už od středy, pod dohledem odborníků nejbližší dny stráví dost času přípravou na hřišti i při teoretických přednáškách.

„Zrovna dneska jsem byla ve skupině, která měla trénink na hřišti ve vysoké intenzitě, takže jsme začaly poměrně zostra. Ale přijely jsme dobře nachystané, poslední týdny jsem se držela fitness plánů, které nám posílají odborníci z FIFA, takže příprava se povedla. Původně jsem chtěla fyzičku ladit i při cyklistice, ale při počasí, které u nás doma panovalo, jsem se na něj dostala snad dvakrát. Takže jsem toho zase hodně odběhala a cítím se velmi dobře,“ popisovala rozhodčí z Brna, která je mezi devíti evropskými rozhodčími povolanými na MS.

Adámková patří k absolutní elitě, v kariéře už zvládla odřídit finále MS hráček do 20 let, představila se na seniorském mistrovství Evropy a loni také ve finále Ligy mistryň. A mistrovství světa je pro českou rozhodčí dalším splněným snem. Adámková tak navazuje na odkaz Dagmar Damkové, která se na MS probojovala zatím jako jediná česká hlavní rozhodčí.

„Beru to jako vrchol kariéry. Upřímně mi zcela ani nedochází, že tady vůbec jsem. Na tenhle moment jsem myslela od doby, kdy se moje pískání začínalo posouvat směrem nahoru. Pokud dostanu šanci i tady, tak už nebude mnoho výzev, které by se daly překonat,“ popisovala rozhodčí, která se letos objevila také ve třech zápasech české nejvyšší mužské soutěže FORTUNA:LIGY.

„Určitě mi tato zkušenost pomohla, pro ženskou to je přece jen velmi specifická záležitost. Byla to výborná věc pro posílení sebevědomí, zkrátka psychická vzpruha. Mužské zápasy na té top úrovni člověka zase posunou dál,“ pochvalovala si Adámková. Společně s Ratajovou a Súkeníkovou budou s napětím vyhlížet delegace na zápasy světového šampionátu. „Upřímně říkám, že budu ráda za jakýkoliv zápas, který dostaneme. Žádné přání, jaký tým nebo zápas dostat, nemám. Delegace bychom se měly dozvídat nějaké dva dny předem, takže budeme zvědavé do poslední chvíle.“

Než šampionát příští sobotu vypukne, bude česko-slovenská klika ladit v Paříži formu v závěru přípravy společně s kolegyněmi z celého světa. Podstatnou část tréninku zabere také tématika videorozhodčího a spolupráce s ním během samotných zápasů. „Toto je první velký ženský turnaj za přítomnosti VAR, takže tomu odpovídá i aktuální podoba našich tréninků. Tím se to trošku liší od předchozích turnajů nebo Ligy mistryň. Všechno musí být naladěné do posledního detailu. Co víme, tak před turnajem bychom měly odřídit část některého z modelových zápasů – také za přítomnosti VAR,“ dodala Adámková.