2. 10. 2017

Čeští rozhodčí na turnajích U-19 a U-17

Kvalifikace pro MS v Rusku v roce 2018 se pomalu chýlí ke konci a rozehrány jsou už základní skupiny Ligy mistrů a Evropské ligy. Vedle těchto vrcholných soutěží se ale rozbíhají už také soutěže mladých fotbalistů a fotbalistek věkových kategorií U-17 a U-19, na kterých se představují pravidelně také čeští rozhodčí a delegáti.

Již včera cestovala narychlo do ázerbájdžánského Baku Lucie Šulcová, nováček na listině rozhodčích FIFA (povolána místo belgické rozhodčí), aby spolu s asistentkou Viki De Cremerovou, řídila utkání ženských U-17 v kvalifikační skupině 3, v níž se o postup do další fáze „poperou“ týmy z Ázerbájdžánu, Španělska, Islandu a Černé Hory. Lucie Šulcová bude ve dvou utkáních působit jako rozhodčí, již dnes odpoledne řídí utkání Španělsko - Černá Hora, a ve dvou dalších bude na pozici čtvrté rozhodčí. Další sudí jsou z Bulharska, Kazachstánu, a také jako obvykle z hostitelské země, tedy z Ázerbájdžánu.

Dnes navíc odlétají na miniturnaj U-19 do Rakouska do oblasti Zell am See rozhodčí Petr Ardeleánu a asistent Jakub Hrabovský. Hned v úterý zde bude prvními zápasy rozehrána kvalifikační skupina 6 za účasti hostitelského Rakouska, Izraele, Lotyšska a Litvy. Jako rozhodčí budou Petr Ardeleánu se svým kolegou asistentem Hrabovským řídit dvě utkání, z toho hned zítřejší Litvy s Izraelem. Navíc budou oba ještě participovat na dalších utkáních jako čtvrtý rozhodčí a asistent, jak je na těchto turnajích běžné. Jejich kolegy jsou dále rozhodčí z Ukrajiny, Rumunska a Rakouska.

Před závěrečnými zápasy je kvalifikační skupina U-17 ve Finsku, kde o postup soupeří týmy z Finska, Islandu, Ruska a Faerských ostrovů. V úterý půjde opravdu do tuhého, neboť tři týmy mají minimální bodový odstup a všechny chtějí být mezi dvěma postupujícími, kteří se kvalifikují do jarní skupinové fáze – Finsko má čtyři body, stejně jako Island, Rusko tři body a Faerské ostrovy jsou bez bodu. Finsko má relativně snazší cestu k postupu, protože hraje svůj poslední zápas v Kotce proti Faeřanům a nedá se čekat, že by bodově „ztratilo“. Reálný souboj o druhé postupové místo tak patrně svedou na malém stadionu v Kouvole Island s Ruskem. Delegátem na tomto utkání je Miroslav Tulinger. Rozhodčí, kteří dostali pověření od Komise rozhodčích řídit utkání této skupiny, jsou z Lotyšska, Slovenska a Polska, doplňují je rozhodčí a asistent z Finska.

Na dalším miniturnaji kategorie U-17 ve skupině 8, který se hraje ode dneška v makedonském Skopje, vystupuje v roli technického delegáta UEFA Patrik Filípek. O postup se zde spolu střetávají týmy Bosny a Hercegoviny, Makedonie, Moldávie a našich sousedů ze Slovenska. Rozhodčí, pověření řízením utkání této skupiny, jsou z Irska, Kazachstánu, Finska a Makedonie.

Vedle zmíněných miniturnajů se hraje dnes ještě kvalifikační utkání U-21 v Jerevanu, kde se o vítězství poperou celky Arménie a Gibraltaru. Hosté ze země „fotbalového trpaslíka“ ještě v kvalifikaci nevstřelili gól a ani v Jerevanu se nedá předpokládat, že by bodovali. Díky tomu by se domácí pravděpodobně mohli dostat na první místo ve skupině, protože nyní mají čtyři body stejně jako Rusko (aktuálně na prvním místě), to ale hraje svůj další zápas doma proti Rakousku až 6. října. Utkání řídí slovenská čtveřice rozhodčích v čele s Michalem Ocenášem, delegátem, který je bude hodnotit, je Jiří Ulrich.

Sluší se ještě zmínit také delegace českých rozhodčích a delegátů v minulém týdnu – Pavel Orel se svými kolegy Petrem Blažejem a Jiřím Křížem řídili utkání UEFA Youth League v srbském městečku Stara Pazova mezi FC Brodarac a Maccabi Haifa. Utkání skončilo remízou 1:1, a že to nebyl jednoduchý zápas, o tom svědčí celkem udělených osm žlutých karet a jedna červená (v nastavení v 92+.minutě jako druhá žlutá karta).

Patrik Filípek pak byl jako technický delegát na utkání stejné soutěže ve Stockholmu na utkání FC Hammarby – Ajax Amsterodam. Zápas skončil 0:4 a řídili jej rozhodčí z Faerských ostrovů, s Alexem Troleisem ve své středu.