9. 2. 2020

Chovanec: Chceme snížit chybovost rozhodčích

Přípravný kemp rozhodčích z českých elitních soutěží na Kanárských ostrovech je na svém konci. A jejich šéf Jozef Chovanec může krátce před startem ligového jara analyzovat postřehy, které coby předseda komise na zahraničním soustředění nabral už podruhé.

A jeho hlavní poznatky a přání, které má před začátkem soutěží?

„Kemp bezezbytku naplnil všechno, co jsme si od něj slibovali. Znovu jsme tady skvělé zázemí, počasí i tréninkové podmínky,“ uvedl Chovanec v rozhovoru pro www.fotbal.cz, když k rozhodčím v San Agustínu přednesl závěrečnou řeč.

„Pevně doufám, že je penzum práce, které tady odvedli, posune zase o něco dál. Všichni velmi dobře splnili fyzické i teoretické testy, z přípravy nám vypadli ze zdravotních důvodů pouze dva hlavní rozhodčí Petr Ardeleánu s Karlem Hrubešem, kteří však budou mít brzy šanci na další test,“ hodnotil Chovanec.

Nezastírá, že během podzimní části sezony v nejvyšší soutěži i druhé lize měl často k rozhodčím řadu výhrad.

„Samozřejmě jsem kritiku vnímal, ostatně jsem první na ráně, pokud se stane něco negativního. Moc si přeju, abychom chybovost minimalizovali. Někdy dochází k situacím, kdy se rozhodčí dopustí úplně zbytečných a triviálních chyb, na což veřejnost reaguje velmi citlivě a nelze se tomu divit.

Chci, aby rozhodčí byli maximálně přesní a dalo se na ně spolehnout za každé situace. Ostatně my jsme tady jako servis pro kluby. Na jaře chceme také jako komise více komunikovat směrem ven, vysvětlovat herní situace a být maximálně vstřícní. To si beru za své,“ řekl Chovanec.

Vnímá i časté diskuse, které míří k projektu videorozhodčího a jeho etablování v prostředí českého fotbalu. Chovanec věří, že právě končící kemp rozhodčím i v tomto ohledu pomůže.

 

Sudí na Kanárských ostrovech podstatnou část svých přednášek strávili právě nad tematikou VAR, spolupráci mezi operátory, videorozhodčími a jejich kolegy na hřišti.

„Věnovali jsme tomu opravdu hodně času. VAR je věc, která je logicky hodně aktuální a poutá hodně pozornosti. Věřím, že jsme si i na tomto poli ujasnili řadu záležitosti – od způsobu a četnosti intervence VAR do zápasů či právě zmíněné spolupráci mezi všemi stranami, která je klíčová.

Nemá cenu zastírat, že na podzim některá chybná rozhodnutí pramenila právě z nevhodně zvolené komunikace VAR a rozhodčího. Hodně jsme nad tím diskutovali, líbilo se mi, že rozhodčí byli aktivní, nebáli se o tom mluvit. Analyzovali jsme situaci z našich i mezinárodních soutěží a rozhodně to bylo poučné. Teď si budeme přát, aby se to přeneslo i do našich zápasů. Posunuli jsme se v tomto ohledu dál,“ uvedl Chovanec.

Zatímco loni se jako nový předseda komise rozhodčích nejprve musel zorientovat v novém prostředí, tentokrát už vnímal kemp z jiné perspektivy.

„Klíčové je, že jsme se zase o mnoho blíž poznali, v tom vidím velké plus. Otevřeně spolu mluvíme a komunikujeme, chceme být na jedné vlně. To je klíčové a jen tak se můžeme posunout dál.

Na rozhodčí apelujeme, ať jsou maximálně koncentrovaní a připravení na jaro, které je vždy ještě vypjatější než první část sezony. Rozhodčí v pauze odvedli dobrou práci, jsou připravení po všech stránkách a teď to jen přenést na hřiště. Všem rozhodčím ze srdce přeji, ať zůstanou zdraví a daří se jim,“ dodal Chovanec.

Soustředění rozhodčích, Kanárské ostrovy 2020 III