23. 11. 2017

Dagmar Damková: Nejvyšší diplomacie České republiky začala na FIFA

Dagmar Damková už naplno úřaduje v Komisi rozhodčích (KR) FIFA, v níž se objevuje jako vůbec první vyslankyně českého fotbalu v historii. Úvodní zasedání KR se konalo v sídle Mezinárodní fotbalové federace FIFA v Curychu.

Damková po premiérovém zasedání komise v sídle Mezinárodní fotbalové federace FIFA věří, že zeštíhlený dvanáctičlenný tým (z dřívějších 30 členů) bude akceschopný a otevřený k řešení mnoha otázek, které aktuálně s rozhodčími či pravidly souvisejí. Komisi tvoří vždy dva zástupci každé konfederace, za Evropu (UEFA) kromě Damkové, Pierluigi Collina, který je zároveň předsedou KR FIFA. Další členové pochází z USA, Brazílie, Kataru, Singapuru, Nového Zélandu, Seychelles, .... 

“Všechny členy komise znám osobně, ať už ze své rozhodcovské kariéry nebo ze současnosti” dodává Dagmar Damková.

Z premiérového zasedání si odnesla jen pozitivní dojmy. „Oficiální zahájení naší práce odstartoval předseda FIFA Gianni Infantino, který nám řekl několik úvodních slov a poté předal speciální odznak FIFA pro členy komise. Dále s námi některé body diskutoval zástupce generálního sekretáře FIFA Zvonimir Boban, bývalý vynikající fotbalista Chorvatska. Bylo příjemné si s oběma popovídat i mimo oficiální program. Práce a úkolů je spousta, ale baví mě to a moc se na vzájemnou mezinárodní spolupráci těším. Je to něco, co mě naplňuje, “ popisovala Damková současnou praxi.

První žena, která kdy řídila zápas v české mužské nejvyšší soutěži, byla do KR FIFA zvolena v lednu letošního roku. Komisi už reprezentovala také na nedávném mistrovství světa hráčů do 17 let v Indii.

Další agenda v rámci KR FIFA se bude v dalších týdnech a měsících týkat především blížícího se mistrovství světa v Rusku, ale nejen toho.

„Hlavní akcí příštího roku je samozřejmě Mistrovství světa v Rusku, které mě čeká ale kromě toho budu za KR FIFA cestovat také na semináře do Kataru, na MS žen ve Francii a Uruguayi,” řekla bývalá rozhodčí, která ve své kariéře dosáhla na finálové duely ženské olympiády, dvakrát Ligy mistrů a utkání evropského šampionátu.