11. 7. 2019

Dagmar Damková: Změny ve prospěch fotbalu

Rozmanitá společnost se ve čtvrtek sešla na přednášce o změnách v pravidlech fotbalu. Výklad Dagmar Damkové, členky komise rozhodčích FIFA a UEFA, si vyslechli trenéři reprezentačních výběrů mužů i žen, Jaroslav Šilhavý a Karel Rada, ale třeba i zástupci mládežnických akademií i s jejich šéfem Karlem Poborským.

Téměř dvě hodiny detailního výkladu, proloženého názornými obrazovými ukázkami, mnohé vyjasnilo a upřesnilo. Přesto se stejně najde několik zapeklitých situací, o kterých se bude i v budoucnu diskutovat. Většinou při posuzování hry rukou.

„Zjednodušil se pohled na takzvanou "útočnou ruku". Mám na mysli situaci, kdy padne gól a míč se před tím dotkne ruky střelce nebo se střelec dostane do výhody po míči odraženém od ruky spoluhráče. Odpadá posuzování okolností, prostě gól neplatí. Složitější to je v případě obranné ruky - situace, kdy zahraje rukou bránící hráč. Tady se diskuze o výkladu v některých případech dají očekávat,“ říkala Dagmar Damková, která se právě vrátila z mistrovství světa žen, kde po pět týdnů měla v gesci rozhodčí a zažila aplikaci nových pravidel v praxi.

„Například na pravidlo, že od zdi složené z tří a více hráčů musí člen útočícího týmu stát nejméně metr, si hráčky zvykly velice dobře,“ vysvětlovala Dagmar Damková.

Toto školení bylo další z řady, které uspořádala fotbalová asociace před zahájením soutěží.

Seznámeni byli v pondělí trenéři a kapitáni celků první a druhé ligy, o den poději se „školili“ zástupci médií, tedy ti, kteří o to projevili zájem... Brzy se ukáže, jak se nová pravidla projeví v praxi.