14. 9. 2017

Evropská liga: V akci také dva čeští delegáti

Vedle rozhodčích se dnes do zahajovacích utkání základních skupin Evropské ligy zapojí také dva čeští delegáti: Miroslav Liba hodnotí rozhodčí v duelu Atalanta Bergamo v. Everton a Miroslav Tulinger v utkání Crvena zvezda Bělehrad s BATE Borisov.

Fanoušky po celé Evropě očekávaný okamžik je tady – ve skupinách zahajují svou podzimní pouť týmy, bojující o postup do jarní vyřazovací fáze v Lize mistrů a také ve druhé nejdůležitější evropské soutěži, v Evropské lize. Opojnou atmosféru plných stadionů zažijí nejen naše tři týmy - Plzeň, Slavia a Zlín, ale okusí ji také čeští mezinárodní rozhodčí a delegáti (observeři).

Hned v prvním kole byl Komisí rozhodčích UEFA pověřen Miroslav Liba hodnocením výkonu ruských rozhodčích v čele s Vladislavem Bezborodovem v utkání Atalanta Bergamo – FC Everton. Není bez zajímavosti, že jako technický delegát bude organizační a bezpečnostní aspekty utkání sledovat Jozef Kliment, generální sekretář Slovenského fotbalového svazu.

Domácí Italové jsou plni očekávání, vždyť se vrací do evropských pohárů po dlouhých 26 letech. V předchozích pěti utkáních ale nepoznali pocit vítězství, o to víc budou hnáni kupředu svými fanoušky na zaplněném Stadio del Tricolore Cittá v Regiio Emilia. Ani Everton se do minulosti nemůže ohlížet s uspokojením, vždyť všechny tři předchozí zápasy v Itálii prohrál, aniž by vstřelil gól. Určitě ale bude spoléhat zejména na zkušenosti hvězdného útočníka Wayna Rooneyho, kterému je sice již 31 let, ale loni, tehdy ještě v dresu Manchesteru United, byl u porážky holandského Ajaxu ve finále 2-0, a mohl tak zdvihnout nad hlavu pohár pro vítěze Evropské ligy. Dalšími týmy ve skupině E jsou ještě Apollon Limassol a Olympique Lyon.

K dalšímu utkání, rovněž Evropské ligy, cestoval UEFA observer Miroslav Tulinger do Bělehradu, kde bude dnes večer pozorovat a hodnotit práci ukrajinských rozhodčích s hlavním Jevgeniem Aranovským v zahajovacím utkání skupiny H mezi domácí Crvenou zvezdou a běloruským BATE Borisov.

Beznadějně vyprodaný domácí stadion Rajko Mitice s kapacitou téměř dvaapadesát tisíc diváků, fandících svým barvám s typickým balkánským temperamentem, požene  hráče vpřed. Nikdo si nepřipouští, že by se mohlo opakovat fiasko ze sezóny 2007/08, kdy CZ hrála ve skupinové fázi EL naposledy a všechna utkání prohrála. BATE se vrací do EL poprvé od sezóny 2010/11, kdy se týmu podařilo dokonce postoupit ze skupiny do jarní fáze mezi 32 nejlepších družstev. Na srbský tým narazilo BATE jen jednou, ale tehdy se jednalo o městského rivala Partizan Bělehrad. Skupinu H doplňují ještě anglický Arsenal a německý FC Köln.