22. 12. 2021

Komise rozhodčích FAČR: hodnocení podzimní části

Komise rozhodčích (KR) FAČR při středečním setkání s médii zhodnotila právě skončenou část domácích profesionálních soutěží. Radek Příhoda, který se funkce předsedy komise ujal letos v létě, věří, že rozhodčí v dalším průběhu sezony ustálí svoji výkonnost.

Hovořil také o zapojení perspektivních rozhodčích na nejvyšší úrovni a také o další šanci pro nové talenty. Ta se může otevřít už v jarní části profesionálních soutěží.

„Máme vyhlédnuté další rozhodčí z úrovně třetí nejvyšší soutěže – ČFL a MSFL, které jsme s kolegy z komise sledovali během podzimu a prokázali svoji výkonnost. Počítáme, že dostanou šanci. Ideálně by měl být zachován nějaký delší proces, kdy se rozhodčí prosadí nejprve na úrovni druhé ligy a pak se posunou na nejvyšší stupeň. My však tolik času a prostoru nemáme, vše se musí urychlit a také mladí rozhodčí musí dostat svoji šanci,“ uvedl Příhoda a vyzdvihl například výkon Dalibora Černého v nedělním utkání 19. kola nejvyšší soutěže mezi Baníkem Ostrava a Slavií Praha.

„Před utkáním jsme čelili názorům, že je riziko delegovat tak nezkušeného rozhodčího na podobný zápas. A on jej zvládl, utkání se mu povedlo. Když bude takových případů víc, jenom dobře. Samozřejmě musíme počítat i s tím, že rozhodčí, kteří nemají například s nejvyšší soutěží dost zkušeností, chyby logicky dělat mohou.“

Jak vnímal výkonnost rozhodčích v podzimní části profesionálních soutěží? „Obecně jsme měli dobré zápasy, ale samozřejmě také ty, které se rozhodčím úplně nepovedly. Celkově to, myslím, špatné nebylo, ale samozřejmě je co zlepšovat. Ale v oblasti rozhodcovství nemůžete být nikdy zcela spokojeni. Je před námi jarní část sezony, v níž se hraje o konečná umístění – pozice na čele tabulky i sestupy, což bývá ještě náročnější než podzim. Ale věříme, že se rozhodčím tato část sezony povede,“ řekl Příhoda.

Nevyloučil také možnost, že některý z exponovaných jarních zápasů nejvyšší soutěže odřídí zahraniční rozhodčí. „S kolegy z komise se o tom bavíme a ta možnost – například derby pražských „S“ -  existuje,“ řekl Příhoda.

V zimní přestávce bude komise zkoušet v přípravných zápasech kalibrovanou čáru pro posuzování ofsajdových. "Sehnali jsme určitou nabídku, která je docela přijatelná. Budeme to testovat během Tipsport ligy. Je to v řádech milionů korun. Uvidíme, jestli to bude kompatibilní s technikou, která je k dispozici. Pokud to bude fungovat, budeme chtít mít kalibrovanou čáru i v soutěžních zápasech co nejdříve. Myslím, že to pomůže fotbalu obecně," řekl Příhoda.

 

Komentář Předsedy VV FAČR Petra Fouska k práci KR FAČR

"Komise rozhodčích (KR) FAČR za sebou má první půl rok pod vedením nové komise v čele s Radkem Příhodou a chci opakovaně deklarovat, že má plnou a trvalou podporu moji i Výkonného výboru FAČR. Je tomu tak permanentně již od jejího vzniku, kdy její jmenování jednomyslně schválily Výkonný výbor FAČR a také Grémium Ligové fotbalové asociace.

Osobně jsem s Radkem Příhodou absolvoval dvě jednání Grémia LFA a jedno jednání Ligového výboru LFA, aby kluby měly možnost seznámit se s filozofií FAČR i KR FAČR.

Opakuji, že podpora komise z naší strany je permanentní i silná a klíčové je v tuto chvíli to, aby měla potřebný klid na dlouhodobou práci. Zásadní změny, které jsme letos v létě přijali v rámci asociace, se rozhodně neprojeví okamžitě. Jde o běh na dlouhou trať, proto je na místě trpělivost a maximální důvěra v komisi. Včetně všech kroků, které přijímá a pomáhají k postupnému zlepšení stavu rozhodcovství v České republice. Z mých zkušeností v zahraničním fotbale jen málokdy trvá méně než dva roky, spíše déle, než se změny začnou v reálu a trvale projevovat. Je nutné, aby komise rozhodčích započatý trend změn držela a nijak z něj neustupovala.

Rozhodcovství obecně v České republice čelí mnoha zásadním komplikacím. V první řadě se potýká  s úbytkem a nedostatkem rozhodčích napříč spektrem, což logicky ztěžuje i výběr těch nejlepších rozhodčích pro elitní soutěže. Jde o objektivní fakt, kterému jako asociace přikládáme prioritu a děláme maximum, abychom tento trend zastavili.

KR od června pracuje ve zcela jiném režimu a struktuře, než bývalo zvykem. Je zcela profesionální - s velmi kvalitní sestavou erudovaných odborníků - a nezávislá. Změnil se záběr jejího nastavení: nyní pracuje s metodickým přesahem do nižších soutěží od ČFL a MSFL až po kraje a okresy, oblasti náborů nových rozhodčích, nastavila jasná pravidla stran sestupů a postupů rozhodčích napříč listinami. V neposlední řadě věnuje velkou pozornost i rozhodčím – ženám. Za plus považuji její otevřenější komunikaci směrem k veřejnosti a médiím.

Když KR v čele s Radkem Příhodou začínala pracovat, ocitla se pod časovým tlakem v souvislosti s blížícím se startem profesionálních soutěží. Přikročila k řadě změn na listinách rozhodčích a delegátů, bylo nezbytné na obě úrovně zařadit i zcela nové tváře. Stejně tak se postarat o přípravu rozhodčích před sezonou včetně vzdělávacích seminářů. Šlo o velké penzum práce za běhu a všechno není možné zvládnout přes noc tak, aby věci šly najednou zcela bez komplikací, chyby se vyskytují. Je naprosto nepřijatelné, aby se vrátily doby, o nichž se dočítáme v uniklých odposleších.

Jsem však optimistou i v tom ohledu, že noví rozhodčí se postupně na nejvyšší úrovni etablují, o čemž nás přesvědčily některé jejich výkony v průběhu podzimní části profesionálních soutěží.

Důležitou kapitolou rozhodcovství je také morální aspekt. Český fotbal čelí několika vyšetřovacím kauzám, které jeho pověst poškozují. Stejně jako úniky odposlechů v médiích a jmen, které se oblasti rozhodčích bezprostředně týkají. Jde o další záležitost, která práci KR logicky významně ovlivňuje.

Znovu zdůrazňuji, že v rámci FAČR funguje zcela nezávislá Etická komise, které ve věci intenzivně koná. Obnovila původně zastavená řízení či obnovila řízení nová. Je na místě respektovat veškerá její rozhodnutí, stejně jako je bude nepochybně respektovat samotná KR například v souvislosti s vytvářením listin rozhodčích pro další období. V každém případě znovu odmítám, že by asociace v kauze odposlechů konala pomalu, málo a mělce."

Setkání Komise rozhodčích s novináři (22. 12. 2021)