29. 8. 2022

Komuniké Komise rozhodčích po 5. kole F:L 2022/2023

Vyjádření Komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky k vybraným situacím týkajících se zmaření zjevné brankové možnosti v zápasech pátého kola FORTUNA:LIGY 2022/2023. Zbylé situace z 5. kola KR vyhodnotí společně se zápasy 6. kola, které se hraje v úterý 30. a ve středu 31. srpna. 

1.FC Slovácko – FC Slovan Liberec

  • V první minutě nastaveného času úvodního poločasu utkání rozhodčí správně vyloučil domácího hráče za zmaření zjevné brankové možnosti. K přestupku obránce sice došlo ještě na vlastní polovině hrací plochy, ale útočící hráč postupoval jednoznačně sám na brankáře, ostatní bránící hráči mu v tom vzhledem k jejich postavení těžko mohli zabránit. Z hlediska posouzení se pro rozhodčího jedná o jednoznačnou situaci.

AC Sparta Praha – Bohemians Praha 1905

  • Ve 30. minutě utkání rozhodčí správně udělil domácímu hráči žlutou kartu za zmaření slibně se rozvíjející akce. Faulující hráč byl sice v tu chvíli posledním obráncem, ale k přestupku došlo blízko pomezní čáry a bylo pravděpodobné, že by útočící hráč musel podstoupit ještě jeden souboj s obráncem, který sice byl v tu chvíli dál od brankové čáry než útočník, ale měl výhodnější pozici uprostřed hrací plochy. Z hlediska posouzení se pro rozhodčího i VAR jedná o složitou situaci.

FC Zbrojovka Brno SK Slavia Praha

  • Ve 55. minutě utkání rozhodčí na základě intervence VAR nesprávně vyloučil hostujícího hráče za zmaření zjevné brankové možnosti. Faulující hráč byl sice posledním obráncem a útočící hráč by postupoval sám na brankáře, ale vzhledem tomu, že útočník byl blízko brankové čáry a na brankáře by šel z nevýhodného úhlu, žlutá karta za zmaření slibně se rozvíjející akce by v tomto případě byla dostatečným trestem. Z hlediska posouzení se pro rozhodčího i VAR jedná o složitou situaci.