2. 2. 2018

Kyperský deník Emanuela Marka – 4. díl

Naposledy z kyperského kempu zdravím do České republiky všechny fotbalové fanoušky, náš pobyt dneškem končí a vracíme se zpět do běžné domácí rutiny. Osobně odjíždím s rozpaky, hned na začátku mě potkalo zranění a neodtrénoval jsem v podstatě nic. Už jsem zmiňoval, že hned v pondělí jdu na podrobné vyšetření a s velkým očekáváním budu vyhlížet lékařský nález.

"Teď jsem vypadl z tréninku, ale nevidím to ani nějak tragicky. I když budu pár dní mimo zátěž, měl bych se rychle dostat zpátky na požadovanou úroveň. Všichni rozhodčí v lize jsou dobře trénovaní, sám jsem přes zimu makal, a jakmile budu schopen, začnu manko dohánět. Samozřejmě je ale škoda, že jsem tady s ostatními nezvládl atletické tréninky. Právě na těchto kempech můžete získat hodně energie a síly, z nichž se dá čerpat během další půlsezony.

Z Kypru ovšem neodjíždím s nějakou hořkostí, našli jsme tady výborné podmínky a zázemí. Ale stejně spokojení jsme byli i na minulých seminářích. Jsme vděční za možnost připravovat se v teple. Navíc strávíme nějakých osm dní pohromadě a zase utužíme partu. Držíme pohromadě a fandíme si navzájem. Veřejnost rozhodčí většinou hází do jednoho pytle: pokud někomu z nás něco nevyjde, schytávají to pak i ostatní. Moc si přeju, aby důvodů ke kritice bylo během jara co nejméně 

Liga začíná za dva týdny a troufnu si říct, že to máme podobné jako hráči. I my se těšíme, až to všechno vypukne naostro. Zimní pauza je docela dlouhá, a přestože se udržujeme pískáním přípravných zápasů, mistrák stejně nic nenahradí. Strašně se těším na ten adrenalin: lidi na stadionu, nažhavené týmy na zápas. Písknete do píšťaly a zápas vás okamžitě pohltí. Tohle je alespoň za mě na naší práci nejkrásnější.

Na Kypru jsme žili v určité bublině, ta běžná domácí rutina na vás úplně nedoléhá. Moc se těším domů za rodinou a dětmi, na Brněnsku v pondělí začínají jarní prázdniny a kromě léčení mého zranění budu muset vymýšlet, jak dceru a syna doma zabavit. Do toho práce ve firmě, létání kolem baráku… Do reality se zkrátka dostanu velmi rychle.

Přestože se mě ligový start přespříští víkend téměř určitě týkat nebude, asi jako každý fanoušek se na fotbalové jaro hodně těším. V lize jde o všechno, to samé druhá liga… Vím, že každý náš přešlap se bude pitvat, protože během jara se všeobecné emoce ještě zvyšují. Fanoušky bych poprosil snad o jediné: ať na fotbal chodí, jsou na nás přísní a řeší naše případné chyby, ale ať také zůstanou spravedliví.

Do toho bude do rozhodování stále víc vstupovat projekt videorozhodčího… Před námi je spousta nových výzev a myslím, že jsme na ně dobře připraveni. Ale když se o nás na jaře bude mluvit co nejméně, jenom dobře. Takový stav je pro rozhodčího vždycky tou nejlepší variantou.

Loučím se naposledy z Kypru a věřím, že jsem alespoň částečně dokázal atmosféru našeho soustředění přiblížit. Za takovou zkušenost jsem byl velmi rád."