12. 8. 2020

Listina pro profisoutěže: v akci 81 rozhodčích

Celkem 81 rozhodčích figuruje na listině pro profesionální soutěže, kterou již vzal na vědomí také Výkonný výbor FAČR. Na utkání FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY pro sezonu 2020/2021 se tak objevuje 35 hlavních rozhodčích a 46 asistentů.

Deset nováčků na listině přibylo. Důvod navýšení celkového počtu rozhodčích pro domácí elitní soutěže?

„Při sestavování listin jsme se museli ohlížet také na to, jaké personální nároky má projekt VAR – i kvůli tomu potřebujeme mít v další sezoně větší počet rozhodčích. Nyní jsme na číslech, která jsou pro nás dostačující i pro případ,  že by v nové sezoně byla všechna utkání v nejvyšší soutěži  pod dohledem VAR.  My jsme personálně připraveni a v tom vidím velký posun. Když projekt VAR začínal, měli jsme k dispozici osm vyškolených rozhodčích. Dnes máme 22 lidí pro potřeby VAR a dalších 12 videoasistentů,“ říká Jozef Chovanec, předseda Komise rozhodčích FAČR.

Na listině pro elitní soutěže se objevuje šest nových hlavních rozhodčích a čtyři asistenti.

„Jako každý rok dostáváme návrhy na doplnění listiny od řídících soutěží v Čechách a na Moravě s tím, že výkonnost navržených rozhodčích sami monitorujeme a prověřujeme. Byť bylo letošní jaro v nižších soutěžích kvůli pandemii koronaviru nestandardní a předčasně ukončeno, ty návrhy řídících komisí jsme akceptovali a jsme tedy v počtu, který pro první a druhou ligu potřebujeme,“ zopakoval Chovanec.

Rozhodčí pro profesionální soutěže o předminulém víkendu v Praze absolvovali tradiční předsezonní seminář, na němž prošli fyzickými testy i pravidlovými prověrkami. Hlavní apel Chovance směrem k sudím?

„Zdůraznil jsem jim, ať jsou maximálně profesionální ve všech ohledech. Jsme dál v nelehké době kvůli pandemii a ve fotbale musíme být připraveni na všechno. Nikdo neví, jestli nebudeme řešit podobnou situaci jako na jaře, kdy se zastavily také top soutěže. Rozhodčí se však i během pauzy připravovali a při restartu soutěží po fyzické stránce obstáli, za což zaslouží uznání. Co se týká jejich výkonnosti v té nelehké sezoně, tak nás některé výkony uspokojily, ale měli jsme i dost výhrad. Chci, aby byl jejich metr od nové sezony co možná nejvíc jednotný a výklad pravidel stejný. Aby nebyli vidět na hřištích kvůli svým excesům. Jejich výkonnost budeme pozorně sledovat a vyhodnocovat, a na základě jejich výkonů budeme sestavovat novou listinu rozhodčích pro jarní část soutěže,“ řekl Chovanec.

Rozhodčí a delegáti FAČR během jarní části sezony absolvovali čtyři kola testů na COVID-19, vyloučen není ani podobný scénář před novou sezonou.

„Bylo to intenzivní, ale nutné. Také my jsme chtěli udělat maximum pro dohrání soutěží. Jsme připraveni na opakování tohoto scénáře a čekáme na rozhodnutí LFA, jaká nastolí pravidla. Nestane se, aby týmy a hráči byli testováni a rozhodčí s delegáty ne. Znovu nabídneme maximální součinnost, abychom pomohli obě soutěže ochránit,“ dodal Chovanec.

Noví rozhodčí na listině profesionálních soutěží 2020/2021:

Petr Antoníček, Milan Matějček, Lukáš Machač, Lukáš Raplík, Lukáš Slavíček, Ladislav Szikszay, Tomáš Ulrich, Simon Vejtasa, Michal Volf, Vít Nedvěd.