4. 2. 2018

Listkiewicz: Na jaře čekáme od rozhodčích zlepšení

Kyperský kemp je u konce, teď ještě dvoutýdenní individuální příprava v domácích podmínkách a pak už start domácí nejvyšší soutěže. Čeští rozhodčí se v pátek rozloučili se středomořským ostrovem a po osmi strávených dnech.  

Jak rozhodčí hodnotí kyperské soustředění, na kterém zvládli veškeré fyzické a teoretické testy s výživnou atletickou přípravou? „Našli jsme tady excelentní podmínky,“ prohlásil předseda komise Michal Listkiewicz, který sudím šéfuje druhým rokem. Zatímco loni celá skupina vyrazila za přípravou do Portugalska, tentokrát padla volba na jinou destinaci, na níž sází i stovky fotbalových klubů.

Pafos, letovisko v jihozápadním cípu kyperského ostrova, nabídl rozhodčím veškerý servis. „V Portugalsku to bylo pětihvězdičkové, na Kypru asi ještě o hvězdu lepší. Opravdu to bylo na excelentní úrovni. Od zázemí v hotelu, stravování, po tréninkové hřiště až po počasí. Na to jsme měli tentokrát štěstí,“ přemítal Listkiewicz.

 

Rozhodčí, bez Pavla Královce a Jany Adámkové trávících čas na souběžném mezinárodním semináři FIFA, na Kypru nejprve bez většího zádrhelu zvládli fyzické testy. Až na Emanuela Marka, jehož zastavilo svalové zranění. „Rozhodčí jsou připraveni po fyzické stránce nejlépe v historii, je tam znát další progres. Ale zároveň všem také opakujeme, že je to pouze jeden z předpokladů kvalitního výkonu,“ podotkl Petr Mlsna, místopředseda komise.

Ani teoretické prověrky pro sudí neznamenaly zásadní komplikaci. „Někteří mladí a noví rozhodčí si vedli dokonce ještě o něco lépe než někteří zkušenější, to bylo milé překvapení,“ řekl Listkiewicz.

Podobně jako loni v Portugalsku přípravný kemp arbitrům zpestřilo na Kypru i pískání přípravných zápasů. Zvládli jich celkem dvanáct – mezi nimi i ruští giganti Spartak Moskva s Lokomotivem, pak například Partizan Bělehrad, Slask Wroclaw, Górnik Zabrze či české celky Liberec, Teplice a Mladá Boleslav.

Nový element v rámci kyperského kempu? Přítomnost osmi elitních čínských rozhodčí, kteří za českými kolegy vyrazili v rámci pokračující spolupráce mezi oběma asociacemi. „Po prvním oťukávání se čínští rozhodčí stali součástí naší rodiny. Bylo to obohacující pro všechny strany, slyšeli jsme, jak fungují rozhodčí v Číně. V budoucnu ta spolupráce může být oboustranně velmi přínosná. A pro české rozhodčí je velkou motivací, že můžou v Číně někdy odřídit ligový zápas. Ostatně tým Pavla Královce už takovou zkušenost na podzim zažil,“ říká předseda Komise rozhodčích Michal Listkiewicz.

Jarní část domácích profesionálních soutěží se rychle blíží, už za dva týdny odstartuje HET Liga. Rozhodčí vyhlížejí několik velkých výzev. Tou největší je pokračování testovacího projektu videorozhodčího, který by měl v elitních soutěží hrát čím dál větší roli.

„Je to pro nás velká událost. Ale musíme na veřejnost apelovat i ve smyslu, že video ve fotbale není samospásné a nebude odhalovat všechny chyby rozhodčích. Je třeba neustále vysvětlovat a působit ve smyslu, co je podstatou videa, aby případná zklamání, která můžou být s videem spojována, nebyla příliš velká. V některých zemích k tomu dochází,“ prohlásil Mlsna.

Předseda komise Listkiewicz má velká očekávání také k samotným výkonům na hřišti. Ti i na Kypru několikrát slyšeli, že mají co zlepšovat. „V podzimní části jsme viděli rezervy. Zatímco loňské jaro bylo excelentní, v posledním půlroku jsme měli výhrady. Česká ligová soutěž se pořád lepší, jde do ní víc peněz a rostou i ambice klubů. Zkrátka čekáme od rozhodčích víc než během podzimu. Aby se to podobalo třeba loňskému jaru, které bylo z pohledu rozhodčích velmi dobré,“ dodal Listkiewicz.