24. 11. 2018

Lucie Ratajová ve čtvrtfinále MS U-17 v Uruguayi

V Uruguayi aktuálně probíhá MS sedmnáctiletých fotbalistek. Naší jedinou zástupkyní mezi rozhodčími na tomto turnaji je asistentka Lucie Ratajová. Dnes v podvečer ji Komise rozhodčích FIFA nominovala ke čtvrtfinálovému utkání Španělsko - Severní Korea.

Lucie Ratajová byla již v akci ve dvou utkáních. První hrací den na utkání ve skupině B mezi Brazílií a Japonskem, které skončilo remízou 0-0. Ke dvouhodinové cestě na utkání z Montevidea do městečka Maldonado za stálého deště Lucie poznamenala: „Lilo jako z konve – větší déšť jsem snad ještě nezažila, přesto hrací plocha byla kupodivu v dobrém stavu a hrálo se na takřka ideálním terénu. Na začátku utkání déšť ustal, nicméně vlhkost vzduchu okolo 85% určitě významně ovlivňuje výkony fotbalistek“. Rozhodčí působily v utkání ve složení: rozhodčí Katalin Kulcsar z Maďarska, asistentky Katalin Torok z Maďarska a Lucie Ratajová, čtvrtou rozhodčí je Portugalka Sandra Braz.

Ke druhému utkání, tentokrát ve skupině D, mezi USA a Severní Koreou, cestovala Lucie opět daleko od základy rozhodčích v Montevideu, do Colonia Del Sacramento, vzdáleného přes dvě a půl hodiny autem. Severní Korea se rychle oklepala z úvodní porážky od Německa 1-4 a v tomto svém druhém vystoupení na turnaji přehrály Američanky rozdílem třídy 3-0. Tým rozhodčích působil opět ve stejném složení jako v prvním zápase.

Třetím utkáním, ve kterém bude Lucie Ratajová pomáhat jako asistentka rozhodčí Kulcsar je dnešní čtvrtfinále mezi Španělskem a Severní Koreou, které se hraje v opět v Colonia Del Sacramento. Španělsko se vždy, když postoupilo na finálový turnaj U-17 (v letech 2010, 2014 and 2016), probojovalo nejméně do semifinále.

Ve druhém čtvrtfinále spolu o postup bojují Japonsko s Novým Zélandem a na druhé straně čtvrtfinálového pavouka spolu hrají Ghana s Mexikem a Německo s Kanadou.

Čas mezi jednotlivými zápasy je vyplněn jako vždy na velkých akcích praktickými nácviky herních situací na hrací ploše, hodinami analýz situací jednak z již proběhlých utkání a jednak z výukových DVD, to vše samozřejmě pod vedením FIFA instruktorů rozhodčích, z nichž některé, jako třeba Američanku Kari Seitz nebo Švédku Jenny Palmqvist, znají české rozhodčí z letních FIFA seminářů v Písku. Nechybí samozřejmě ani naše Dagmar Damková, jednak z titulu členky Komise rozhodčích FIFA a jednak jako instruktorka rozhodčích.