27. 10. 2017

Miniturnaje sedmnáctiletých vrcholí i za účasti našich rozhodčích

Na několika místech v Evropě končí v těchto dnech kvalifikační miniturnaje mladých fotbalistů a fotbalistek do 17 let o postup do jarní „elite“ fáze soutěží a rovněž čeští rozhodčí jsou u toho. 

Sedmnáctiletí chlapci bojují ve 13 čtyřčlenných skupinách. Z každé skupiny postupují dva nejlepší týmy a doplní je nejlepší čtyři týmy ze třetích míst. Česká sedmnáctka již ze své základní skupiny postoupila, ale některé skupiny se ještě dohrávají. Finálový turnaj pro šestnáct nejlepších týmů Evropy pak hostí v květnu příštího roku Anglie.

Včera se vrátili rozhodčí Zbyněk Proske s asistentem Radkem Kotíkem z Tirany, kde se odehrávala utkání druhé skupiny za účasti Španělska, Lichtenštejnska, Chorvatska a domácí Albánie. Řídili utkání mezi Španělskem a Albánií, v němž Španělsko mělo nečekané problémy a zvítězilo 1-0 až gólem tři minuty před koncem. Ve druhém utkání, které naši rozhodčí vedli, zvítězila Albánie nad Lichtenštejnskem 5-0. Ze skupiny nakonec postoupili Chorvatsko z prvního místa a Španělsko. Dalšími rozhodčími, kteří se podíleli na tomto miniturnaji, byli kolegové z Faerských ostrovů, Ukrajiny a tradičně dva zástupci z domácí asociace, tedy z Albánie. Jejich práci hodnotili delegáti Čeferin ze Slovinska a Satkii z Makedonie.

Zítra končí v estonské Tallinnu dvěma zápasy miniturnaj U-17 v sedmé skupině. Přestože o postupujících je již rozhodnuto – dále jdou Skotsko a Dánsko, nelze utkání ze strany rozhodčích podcenit, protože každý z nich bojuje o svůj osud. Pavlu Orlovi s asistentem Petrem Blažejem bylo v posledním hracím dnu svěřeno utkání mezi Andorrou a Estonskem. Předtím řídili ještě utkání Skotsko – Estonsko, které rozhodli ve svůj prospěch třemi góly mladí Skotové (3-0). Na turnaji dále působili rozhodčí z Kosova, Chorvatska a domácí estonští kolegové. Jejich práci hodnotili delegáti Stuchlik z Rakouska a Nalbandyan z Arménie.

Poměrně napilno má naše nová rozhodčí na mezinárodní listině FIFA Lucie Šulcová. Nedávno se vrátila z miniturnaje v ázerbajdžánském Baku, minulý týden řídila kvalifikační utkání „áček“ o postup na MS 2019 ve Francii mezi Srbskem a Izraelem a nyní již je se svojí asistentkou Zuzanou Špindlerovou na miniturnaji U-17 ve Slovinsku.

O postupu ze skupiny 11 není před posledními zápasy ještě ani zdaleka rozhodnuto – Finsko a Itálie na prvních dvou místech mají po čtyřech bodech a hrají spolu. Slovinsko se dvěma body na třetím místě hraje s Maltou, která ještě neudělala ani bod a Slovinci tak za určitých okolností mají tedy ještě reálnou šanci na postup. A právě důležité utkání mezi Finskem a Itálií budou řídit naše děvčata.

Lucie Šulcová na miniturnaji vedla ještě utkání Itálie – Slovinsko (1-1). Dalšími rozhodčími jsou ještě Ukrajinky, Izraelky a domácí Slovinky. Jako delegátky působí paní Logarusic z Chorvatska a paní Konink-Belksma z Holandska. Pořadatelem finálového turnaje dívčích týmů U-17 bude v květnu 2018 Litva.