19. 5. 2017

Nábor rozhodčích na Hané: Nové rozhodčí podpořili Uličný se Sigmáky

Olomoucký Andrův stadion nabídl exkluzivní zázemí pro druhou náborovou akci PÍSKEJ-MÁVEJ-ROZHODUJ pro nové a začínající fotbalové rozhodčí. Na Hanou dorazilo 28 zájemců o profesi rozhodčího, kteří se navíc měli možnost setkat i s přítomnými osobnostmi.

S trenérskou legendou Petrem Uličným, oporami domácí Sigmy Alešem Škerlem a Michalem Vepřekem i rozhodčími z prvoligové scény: Miroslavem Zelinkou a Pavlem Julínkem. Mezi rozhodčími-nováčky nechyběly ani tři dívky.

Fotbalová asociace České republiky po úvodní akci ve Slaném tak v Olomouci uspořádala další z náborů.

„Myslím, že klukům, kteří dorazili a mají zájem o rozhodcování, se první takový kontakt vryje do paměti a my budeme mít na čem stavět. Všechno umocnil zážitek na stadionu, na němž byli mnozí poprvé v životě. Takové věci ale určitě mají smysl a znamená to jednoznačný přínos pro další práci se začínajícími rozhodčími,“ hodnotil Petr Vysloužil, dlouholetý prvoligový asistent a zároveň Instruktor rozhodčích v Olomouckém kraji.

Nové rozhodčí si v úvodu tréninku nejprve vzal pod křídla další ze zkušených ligových arbitrů Pavel Peřina, který připravil zahřívací a fitness část, po ní přišlo na řadu atraktivní posuzování ofsajdových situací s okamžitým vyhodnocením rozhodnutí s pomocí záznamové video-techniky. To vše v gesci ligových asistentů Vysloužila a Petra Caletky.

Praporku se chopili i pozvaní hosté: Uličný se Škerlem i Vepřekem.  Populární trenér Uličný, který v kariéře častokrát s rozhodčími „válčil“, při svém pokusu chyboval, byť vše přešel se svým typickým nadhledem. „No, udělal jsem chybu, netrefil jsem to o nějaké metr a půl,“ smál se „John“ Uličný. „Vím, rozhodčím jsem často vynadal, tentokrát jsem se všem musel omluvit. Místo sledování nahrávky Michala Vepřeka jsem se díval až na let balonu. Měl jsem za to, že šlo o ofsajd, ale bohužel. Není to prostě jednoduché. Teď su s rozhodčími už kamarád,“ líčil bodrý Hanák Uličný.

Závěr modelového tréninku na Andrově obstarala hra na dvě branky, během níž si nováčci zase už s píšťalkou a kartami vyzkoušeli posuzování konkrétních situací přímo v rámci utkání. Tentokrát pod drobnohledem elitních rozhodčích Zelinka s Julínkem, kteří jednotlivé verdikty vzápětí sami komentovali. „Není to sranda, na hřišti je všechno složitější než při pohledu z tribuny, u všeho musíte být včas a ještě správně rozhodovat. Ale určitě chci pískání zkusit, bavilo mě to, ale bude nutné se ještě hodně učit,“ prohlásil Hynek, jeden z mladých účastníků náboru.

„Někteří kluci byli trochu ostýchavější, ale nevěděli, co je tady čeká. Důležité je, že vůbec přišli. Se všemi budeme v kontaktu a začneme s kluky pracovat. Celá akce se, myslím, hodně povedla: dorazilo dost nových adeptů, organizačně i co do odbornosti bylo vše na výši,“ pochvaloval si Vysloužil.

FAČR tímto děkuje klubu SK SIGMA OLOMOUC a Komisi rozhodčích Olomouckého KFS za spolupráci  při uspořádání náborové akce.