17. 9. 2020

Nábor rozhodčích táhne: přihlášku poslalo téměř 900 zájemců

Náborová akce Fotbalové asociace České republiky CHCI PÍSKAT, která si klade za cíl přilákat k práci rozhodčího nové adepty, načíná svůj druhý měsíc a vysloužila si zajímavou pozornost. Vstupní přihlášku po pěti týdnech od spuštění vyplnilo téměř 900 zájemců z celého Česka.

Takový zájem těší také Martina Malíka, předsedu VV FAČR. „Při zahájení kampaně jsme měli nějaké představy, ale současný stav a aktuální čísla je určitě překonávají. Takový zájem jsme upřímně nečekali a o to více nás těší. Už jenom ten fakt, že naše akce oslovila takový počet lidí, kteří pozitivně zareagovali, je hodně pozitivní,“ říká Malík.

FAČR v polovině srpna registrovala přibližně 4000 rozhodčích, ambicí asociace je mít v blízké budoucnosti číslo alespoň o jednu třetinu vyšší – v akci tedy celkem 6000 mužů a žen s píšťalkou či praporkem v ruce.

Jisté je, že vyplnění přihlášky zdaleka neznamená automatické zařazení mezi rozhodčí. Zájemci jsou po prvním povinném kroku kontaktováni příslušným okresním fotbalovým svazem, musejí absolvovat vstupní školení a až poté obdrží licenci C. To jsou základní kroky, které předcházejí tomu, aby rozhodčí mohl reálně vykonávat svoji práci a na hřišti začínat od píky – tedy v nejnižších okresních soutěží či soutěžích mládeže.

Aktuální situace v rámci FAČR je následující: z vyplněných cca 900 přihlášek, mezi nimiž je také 22 žen, čekají zmíněné tři kroky a získání licence C úspěšně absolvovalo přibližně 100 nových adeptů a část z nich byla nasazena zkraje sezony už také do zápasové akce.

S ostatními zájemci se zástupci FAČR dál pokouší komunikovat a nasměrovat je k dalším nutným formalitám.

„Neděláme si iluze o tom, že všichni přihlášení budou automaticky pískat. Taková ambice je nereálná, část zájemců po vyplnění přihlášky třeba přestala komunikovat. To je realita, s tím mnoho nenaděláme. Ale opravdu vynakládáme hodně úsilí a energie na to, abychom nové rozhodčí přesvědčili o tom, že jejich aktivita má smysl. Jestli máme po měsíci stovku těch, kteří už reálně jako rozhodčí můžou jít na hřiště, tak to vůbec není špatný výsledek. Kéž by to tak šlo dál a ještě lépe,“ přál si Malík.

FAČR láká nové zájemce o práci rozhodčího na mnoho benefitů: možnost zůstat ve sportovním prostředí, být důležitou součástí fotbalového dění či možnost zajímavého přivýdělku.

Pravidelné vzdělávání a také postup v rámci fotbalové pyramidy v případě dobré výkonnosti. Pro stávající aktivní hráče může jít navíc o šanci zůstat u fotbalu i po skončení aktivní kariéry.

Za jediné podmínky – rozhodčím můžete být od dovršení 15. narozenin.

Chceme vytvořit novou generaci sudích. Investovat do jejich rozvoje a pomoci jim v jejich postupu v rámci fotbalových soutěží. Hledáme sportovně založené fotbalové nadšence, kteří mají fotbal pod kůží a chtějí být jeho součástí. Pokud nemůžete fotbal z jakýchkoli důvodů hrát, tohle je cesta, jak u něj zůstat,” vysvětluje Malík.

Veškeré informace k náborové akci CHCI PÍSKAT najdete ZDE.