8. 12. 2020

Naši rozhodčí a delegáti v evropských soutěžích

Evropské soutěže končí tento týden šestým hracím dnem svoji podzimní část. Na několika stadionech participují na zápasech také čeští rozhodčí, observeři a delegáti. Pavel Královec se představí v utkání Ligy mistrů Chelsea-Krasnodar.

Pavla Královce s asistenty Janem Patákem a Tomášem Mokrušem a se čtvrtým rozhodčím Miroslavem Zelinkou nominovala Komise rozhodčích UEFA na utkání Ligy mistrů Chelsea – Krasnodar. Jejich výkony zhodnotí UEFA Observer Michael T. Ross ze Severního Irska. Domácí skupinu E vedou a mají již jistotu postupu do osmifinále na jaře příštího roku, Krasnodar ze třetího místa postupuje do play-off Evropské ligy. Zajímavostí je, že VAR, který je přítomen při všech utkáních v Lize mistrů nebude v tomto utkání přímo na stadionu, jak je obvyklé, ale ve švýcarském Nyonu. UEFA tak zkouší nový model s centralizovaným „VAR centrem“.  

V utkání Ligy mistrů Dynamo Kyjev – Ferencváros bude výkony švédských rozhodčích, vedených hlavním Andreasem Ekbergem, sledovat UEFA Observer Miroslav Tulinger. Oba soupeři získali ve skupině G zatím jen jeden bod za remízu ve vzájemném utkání v září v Maďarsku, a jsou na třetím, respektive posledním místě tabulky. Lépe jsou na tom ale domácí, kterým stačí jakákoliv výhra nebo remíza, v níž nepadnou více než čtyři branky, aby si třetí místo, zajišťující postup do vyřazovací jarní fáze Evropské ligy udrželi.

Středeční utkání ženské Ligy mistrů mezi PSV Eindhoven a FC Barcelonou bude řídit Olga Zadinová s asistentkami Lucií Ratajovou a Nikolou Šafránkovou. Čtvrtou rozhodčí je Helena Šálková. Domácí fotbalistky to v souboji proti favoritovi soutěže Barceloně nebudou mít lehké. Odveta je na programu za týden. Výkony našich rozhodčích bude hodnotit UEFA Observer Katarzyna Wierzbowska z Polska.

V Evropské lize, jejíž zápasy se hrají ve čtvrtek, bude UEFA Observer Karel Vidlák v bulharském Razgradu hodnotit v utkání skupiny J mezi PFC Ludogorets 1945 a LASK Linz výkony ruských rozhodčích, vedených Vitalijem Meškovem. Domácí na podzim zatím nezískali ani bod, nepomohla jim ani výměna na trenérském postu. V prvním vzájemném utkání v Rakousku byli úspěšnější fotbalisté LASK, když svého soupeře přehráli 4:3.

Rovněž v Evropské lize jsou v akci také dva naši delegáti – Jan Kořínek je jako UEFA Delegate nominován na utkání ve skupině A mezi BSC Young Boys a CFR Kluž. Utkání řídí Francouzi, hlavním je Benoît Bastien. Vítězství zajistí každému ze soupeřů umístění na druhé pozici a setrvání v soutěži pro jarní play-off.

UEFA Delegate Patrik Filípek bude působit na utkání KKS Lech vs. FC Rangers v polské Poznani. Utkání řídí španělští arbitři, hlavním je José María Sanchez.

Domácí již nemohou v tabulce skončit lépe než třetí, do jarní fáze Evropské ligy se tak nepodívají. Rangers jsou nyní první před Benfikou a oba týmy mají shodně jedenáct bodů.