15. 11. 2020

Naši rozhodčí a observeři v evropských soutěžích v repre pauze

V poslední reprezentační pauze tohoto roku bojují o úspěch na fotbalových stadionech nejen naše „áčko“ a „lvíčata“, ale také naši rozhodčí, kterým byla svěřena řízení Komisí rozhodčích UEFA utkání. 

Petr Ardeleanu řídí Wales vs. Irsko v Lize národů a Pavel Rejžek utkání U-21 Malta vs. Ukrajina. V akci jsou rovněž naši UEFA Observeři a delegáti.

Petr Ardeleanu s kolegy Ivo Nádvorníkem, Petrem Caletkou a Karlem Hrubešem řídí večer v Cardiffu, metropoli Velšského knížectví, utkání Ligy národů B ve čtvrté skupině mezi Walesem a Irskem. Jejich výkony hodnotí UEFA Observer Terje Hauge z Norska. Domácí vedou průběžnou tabulku skupiny po čtyřech hracích dnech s 10 body, když jedinou ztrátu zaznamenali před měsícem právě na hřišti svého soupeře po remíze 0:0. O jeden bod méně má Finsko a Irsko je třetí s obrovskou ztrátou, navíc ještě ve skupině ani jednou nezvítězilo. Pokud Wales vyhraje a v souběžně hraném utkání Finsko v Sofii porazí Bulharsko, mají domácí postup v kapse.

V utkání Irsko – Island v první kvalifikační skupině kategorie U-21 je na pozici UEFA Delegate také Jan Kořínek. Řízením utkání byli pověřeni Španělé s hlavním Juanem Martínezem Munuerou. Skupina ještě není rozhodnutá, ale pokud si Itálie pohlídá „povinné“ vítězství proti Lucembursku, je o vítězi skupiny rozhodnuto.

Ve stejné soutěži hodnotil ve čtvrtek jako UEFA Observer Karel Vidlák rozhodčí z Bosny a Hercegoviny, vedené hlavním Admirem Šehovićem, v utkání šesté kvalifikační skupiny mezi Španělskem a Faerskými ostrovy. Fotbalový trpaslík ze severu Evropy více než hodinu vzdoroval favoritu skupiny, pak ale dostal dva góly a podlehl 0:2. Španělsko po devíti zápasech kraluje skupině s 25 body, když jediné dva body ztratilo před rokem při remíze 1:1 v Izraeli.

Dalším českým zástupcem, který se zapojí v tomto reprezentačním okénku do evropských kvalifikací, je UEFA Observer Michal Beneš. V úterý bude hodnotit v osmé skupině kvalifikace U-21 na stadionu v Ploesti gruzínské rozhodčí v čele s Georgi Vadachkoriou. Poslední utkání druhého týmu tabulky Rumunska s lídrem skupiny Dánska nemůže již nic změnit na pořadí týmů, bez ohledu na jeho výsledek.

Posledním, kdo participuje na utkáních v evropských kvalifikacích je UEFA Observer Miroslav Tulinger, který byl pověřen hodnocením rozhodčích v utkání Ligy národů A ve druhé skupině Belgie – Dánsko příští středu. Utkání řídí slovinští rozhodčí, vedení jedenačtyřicetiletým arbitrem Slavko Vinčićem. Ve vyrovnané skupině není ještě nic rozhodnuto, napovědět mohou ale večerní utkání Dánsko – Island a Belgie – Anglie. Pokud Belgie zvítězí a současně Dánsko nezíská tři body s Islandem, prvenství Belgie ve skupině nemůže již nic ohrozit. 

Strategie FAČR 2020-2024 bannery