Okresní fotbalový svaz v Olomouci za poslední rok vynaložil mnoho energie do zmíněné oblasti a efekt se dostavil: zatímco loni v létě Hanáci ve svém okrese mohli počítat se 33 sudími, nyní jsou na čísle 54! Ke dnešnímu dni mají navíc dalších 10 adeptů, kteří budou připraveni k rozhodcování v nejbližší době (6 je výsledkem kampaně FAČR, 4 vlastní činností KR OFS)

A s přehledem tak víkend co víkend obsadí všechny své soutěže. "Jsme za to velmi rádi, protože rozhodčí zkrátka jsou nedílnou součástí fotbalu a my se jim snažíme vytvořit maximální servis. Obrovskou zásluhu na tom má naše nová komise rozhodčích, která odvádí velké množství práce. Ale výsledky jsou po roce vidět. Fakt, že absolutně nemáme problém s obsazením zápasů na víkendové zápasy, je všeříkající. A zápasů máme jako velký okres hodně," říká Stanislav Kaláb, předseda OFS Olomouc.

V čem tkví kouzlo úspěchu? "Loni jsme začali aktivně objíždět kluby a oslovovat mladé kluky na úrovni dorostu, což se jednoznačně osvědčilo. Dám příklad: byli jsme třeba v šesti klubech a přineslo nám to šest nových kluků. A protože se jim práce rozhodčího zalíbila, řekli to svým kamarádům, kteří se připojí. Postupně se to nabaluje. Ale to je jen začátek. S novými rozhodčími se snažíme pracovat, vzdělávat přes různé workshopy a semináře pořádané každý měsíc. A opravdu začínáme od nuly a úplných rozhodcovských začátků ve stylu, jak správně signalizovat ofsajd. Mladí vedle sebe mají zkušenější kolegy a můžou s nimi postupně růst. Za poslední rok jsme měli minimální úbytek rozhodčích, což je také důkaz, že práce komise je kvalitní. Snažíme se ke každému přistupovat individuálně a férově," dodává Lukáš Bartoň, sekretář OFS Olomouc a místopředseda tamní komise rozhodčích.

 

A lákavé benefity pro mladé rozhodčí, kteří od 18 let mohou pískat soutěže dospělých? "Nebudeme se bavit o financích, byť si mladý kluk může slušně přilepšit. My se jim třeba snažíme vycházet vstříc i časově, protože mnoho z našich rozhodčích třeba ještě souběžně hraje dorostenecké soutěže. Klukům garantujeme, že když nám včas dají program vlastních zápasů, tak jim to nebude kolidovat s pískáním. Na to také mnoho z nich slyší, nemusí se bát, že přijdou o svůj fotbal," přidává konkrétní postřeh Bartoň.  

V olomouckém fotbalovém okrese se opravdu mají co ohánět. Tři soutěže dospělých s 22 zápasy, čtyři utkání dorostu a dvaadvacet žákovských. A k tomu každý týden 20 soutěžních miniturnajů pro kategorie přípravek. To je víkendová rutina na Hané.

"Nárůst počtu rozhodčích nám dává velké možnosti - například dokážeme obsadit i všechny zápasy přípravek. To vidíme jako velké plus: noví rozhodčí se přes ně mohou postupně vypískat a nejmenší fotbalisté od prvních krůčků na hřišti vnímají institut rozhodčího, učí se jej na hřišti respektovat. A platí to samozřejmě i naopak – rozhodčí se tady naučí komunikovat s hráči, trenéry, vnímají publikum… Jednoznačně pro všechny lepší varianta, než když nejmenší pískají trenéři nebo rodiče," líčí Bartoň.

OFS Olomouc si může dovolit i luxus v podobě poskytnutí “svých” sudích na zápasy krajských soutěží. Rozhodčí tak mohou sbírat cenné zkušenosti jako asistenti s praporkem v 1. B třídě. “Pro všechny to je velká škola, přece jen jde o vyšší úroveň. Kdo tím projde, tak to popisuje jako zkušenost k nezaplacení. A je super, že to pískání na kraji mohou zažít právě naši kluci,” popisuje Bartoň.

Olomoučtí se mohou pochlubit i zajímavým unikátem: do svých soutěží pravidelně delegují vedle nových adeptů také Oldřicha Švancaru – v 84 letech nejstaršího aktivního rozhodčího v ČR, který za desítky let odřídil nespočet zápasů různých úrovní. “Je to úžasný příběh neskutečně vitálního borce, který třeba klidně rád vyrazí na ty přípravky. Je to plnohodnotný rozhodčí, například teď je delegován na lajnu na jeden z nejtěžších zápasů okresního přeboru. Je obrovským vzorem pro všechny – rozhodcovsky i lidsky,” zdůrazňuje Bartoň.

Proč se stát rozhodčím?

Stát se rozhodčím znamená jedinečnou příležitost, jak být do fotbalu vtažený jako jeho důležitá součást a naplno jej prožívat. Může to být i velká šance pro ty fotbalisty, kteří se chystají ukončit svou hráčskou kariéru. Pro rozhodčí jsou navíc připraveny další bonusy např. v podobě pravidelného vzdělávání, případně zařazení do Akademie rozhodčích a vedení zkušenými instruktory nebo mentory.

Kdo se chce dostat jako rozhodčí na vrchol v profesionálním fotbale, nebo dokonce na mezinárodní úrovni, měl by začít kariéru rozhodčího v mladém věku (okolo 20 let). Cesta na vrchol není lehká, ale ti nejšikovnější ze všech mohou každý rok pokročit o soutěž výše a v horizontu několika let být v domácím prostředí vzorem pro další začínající sudí.

Ti nejschopnější se mohou například ještě před dovršením třicítky objevit na listině pro domácí nejvyšší soutěže. Tato postupná cesta přináší rozhodčím zcela nedocenitelný základ pro kvalitní výkony – zkušenost z řízení mnoha těžkých utkání.

Jaké jsou požadavky na rozhodčí?

Pokud máte rádi fotbal, jste dobře fyzicky připraveni a psychicky odolní, dokážete se samostatně rozhodovat a už vám bylo 15 let, tak se můžete zúčastnit náboru na fotbalové rozhodčí. Fotbalová asociace České republiky hledá muže i ženy.

  • Požadavky na rozhodčího jsou uvedeny v Řádu rozhodčích a delegátů FAČR ZDE.
  • Na následujícím linku je registrační formulář: www.chcipiskat.cz
  • Veškeré informace o náborové kampani najdete ZDE.

Zájemci o pozici rozhodčího se pro další informace mohou obrátit na pana Miroslava Tulingera - tulinger@fotbal.cz.