25. 3. 2019

Ondřej Pechanec na své první misi v evropských soutěžích

Na různých místech Evropy probíhají v těchto dnech kvalifikační turnaje mladých fotbalistů do devatenácti a do sedmnácti let v tzv. „elite“ fázi. Ondřej Pechanec, nováček na listině rozhodčích FIFA, odcestoval do Dánska na svůj první miniturnaj kategorie U-17.

Ondřej Pechanec s asistentem Petrem Blažejem mají za sebou již dva zápasy ve skupině 3. V prvním Anglie - Švýcarsko byli úspěšnější mladí fotbalisté z ostrovů, když zvítězili 5:2.

Ve druhém, na stejném stadionu v Silkeborgu, skončilo utkání dvou favoritů na postup ze skupiny nerozhodným výsledkem 0:0. Přitom Angličané hráli již od 30. minuty bez vyloučeného brankáře a ještě čelili pokutovému kopu, který ale Chorvati neproměnili.

Protože Anglie a Chorvatsko mají po dvou zápasech shodný počet bodů, rozhodnou o jediném postupujícím ze skupiny utkání třetího hracího dne. V něm bude Ondřej Pechanec působit v roli čtvrtého rozhodčího na utkání Dánsko - Anglie. Dalšími rozhodčími, kteří byli k turnaji delegováni Komisí rozhodčích UEFA, jsou kolegové z Belgie, Kypru a z hostitelské země Dánska.

Závěrečný finálový turnaj U-17, který se uskuteční začátkem května v Irsku.

Na turnaji U-19 v Itálii jsou další dva naši rozhodčí - Petr Ardeleanu s asistentem Tomášem Mokruschem. Ardeleanu zatím řídil utkání Itálie - Belgie v Padově, které skončilo 2:2, a byl jako čtvrtý rozhodčí na utkání Itálie - Ukrajina (3:1).

V posledním hracím dni bylo Petru Ardeleanu svěřeno utkání Srbsko - Itálie. Italové budou na dálku soupeřit o jediné postupové místo s Belgií. Před posledními zápasy v sedmé skupině mají shodně 4 body. Spolu s našimi rozhodčími se na řízení turnajových utkání podílejí ještě kolegové z Irska a Albánie a samozřejmě je doplňují ještě italští kolegové.

Rovněž dva hrací dny mají za sebou již reprezentační týmy fotbalistů do devatenácti let ze Skotska, Turecka, Kypru a domácího Portugalska na turnaji šesté skupiny U-19 v okolí měst Porto a Braga. Rozhodčí z Itálie, Finska, Malty a z hostitelské země zde hodnotí UEFA Observer Miroslav Tulinger.

Vývoj ve skupině svede dohromady v posledním hracím dni dva týmy, mezi kterými se rozhodne o postupu, a sice Skotsko a Portugalsko. Získaly zatím shodně po 6 bodech, ale s ohledem na turnajovou postupovou matematiku mají nyní blíže k prvenství ve skupině Skotové. Utkání se hraje na stadionu v Portu.

Finálový turnaj v této kategorii U-19 se uskuteční v červenci v Arménii, ze všech sedmi skupin si postup zatím zajistilo jen Irsko z první skupiny.