30. 1. 2017

Portugalská neděle ve znamení pravidlových testů

Elitní čeští rozhodčí si v neděli při svém kempu v portugalském Moncarapachu připomněli dřívější časy strávené ve školních lavicích. Absolvovali totiž dva pravidlové testy nutné k tomu, aby obhájili své pozice na listině pro profesionální soutěže.

Dopoledne písemnou a rozvitou formou odpovídali na vybrané otázky, aniž by měli na výběr z několika nabídnutých variant. Odpoledne je čekal videotest UEFA a hodnocení vybraných herních situací z nedávných zápasů Ligy mistrů či Evropské ligy.

„Pokud jde o dopolední část, šlo o 15 otázek a nastínění určitých modelových situací na hřišti. Rozhodčí tedy ve svých odpovědích musí rozvést a napsat správné řešení konkrétní situace. Tedy žádné vybírání mezi možnostní A, B, C, D… Maximem je zde získání 15 bodů, aby rozhodčí obstáli, musí jich získat nejméně devět,“ uvedl Petr Mlsna, místopředseda komise rozhodčích.

 

Netajil, že část otázek se týkala i situací, které jsou na hřišti k vidění jen zcela výjimečně. Což připouštěli i samotní rozhodčí. „Myslím ale, že jsem to zvládl. Pravidla jsou můj koníček, sleduju veškeré jejich aktualizace. Navíc to je logické, protože působím jako krajský lektor pravidel. Test byl zaměřen především na věci, které se odehrávají přímo na hřišti, čisté teorie tolik nebylo,“ popisoval dlouholetý asistent v top soutěžích Pavel Peřina.

„Občas tam byly i určité „špeky“. Ale potřebujeme, aby nám rozhodčí v odpovědi ukázali, jaký princip při těchto krizových situacích aplikují. Chceme tedy adekvátní odpovědi,“ podotkl Mlsna s tím, že komise vyhodnotí kompletní výsledky testů pravidel v nejbližších dnech.

Rozhodčí si před nedělním dvojím testem ještě dopoledne stačili zatrénovat na hřišti, aby se při atletické přípravě naladili na pondělní fyzické testy na atletickém stadionu ve Faru. Kvartet Mikyska, Hrabovský, Vít, Julínek vyrazila na utkání turnaje Atlantic Cup mezi Debrecínem a jihokorejským Gwangju.