14. 7. 2021

Předseda Fousek navštívil seminář rozhodčích před startem sezóny

Na strahovském Stadionu Přátelství odstartovala tradiční příprava fotbalových rozhodčích před startem nové sezony profesionálních soutěží pod vedením nového předsedy Komise rozhodčích Radka Příhody. A seminář navštívil také předseda VV FAČR Petr Fousek.

Tradiční seminář zahájily fyzické testy, po kterých se školení odpoledne přesunulo do hotelu Pyramida. Zde nově poskládanou Komisi rozhodčích včele s Radkem Příhodou uvedl oficiálně do funkcí předseda FAČR Petr Fousek. 

"Pochopitelně od nové Komise rozhodčích včele s Radkem Příhodou očekáváme naplnění těch očekávání, které jsme do ní vložili a té důvěry, protože komise si získala jak jednomyslnou podporu Výkonného výboru asociace, tak podporu všech klubů na grémiu LFA. Vidím, že ročník je dobře připraven a komise se tomu věnovala. Nyní je potřeba, aby v praxi uplatnila všechny principy, které má ve své koncepci. A samozřejmě, aby dlouhodobá práce přinesla svoje ovoce," uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

Školení sudích, jejichž součástí jsou tradičně teoretické testy, analýzy herních situací či individuální pohovory, bude probíhat až do čtvrtka, v pátek 16. července na něj v podobném duchu naváže seminář delegátů.

"Je to trochu nostalgie, nejradši bych běhal po trati, protože to bylo nejjednodušší a rozhodoval jste sám za sebe. V podstatě výkon, který jste předvedl na hřišti, šel jen za vámi. Jsem nyní v jiné roli a seznamuji se s tím," usmíval se Radek Příhoda.

 

Ten věří, že komise v novém složení získá větší důvěryhodnost, která byla oslabena podzimní aférou s ovlivňováním utkání především v druhé a třetí lize. Přispět k tomu chce větší otevřeností.

"Musíme zvednout důvěru. Musejí to zvednout kluci na place a samozřejmě my vysvětlováním. Nemůžeme strkat hlavu do písku. Pokud uvidíme nějakou chybu, pojmenujeme to. Nikomu hlavu neutrhneme. Když se zase povede něco pozitivního, tak to taky řekneme. Pravidelně v pondělí se budeme vyjadřovat k situacím, dávat k tomu náš výklad," uvedl Příhoda při setkání s novináři.

Líbily se mu výkony sudích na uplynulém Euru. Do ligy chce zavést především to, aby do hry tolik jako dříve nezasahoval videorozhodčí. "Chceme se k tomu hodně přiblížit. Nicméně si musíme uvědomit, že na Euru bylo 18 nejlepších rozhodčích v Evropě, což tady není a nebude. Každopádně vidím Euro jako dobrý impuls. Na semináři se budeme na VAR (videorozhodčího) hodně zaměřovat. Budeme si rozebírat situace, kdy do toho může video vstoupit, a kdy ne," uvedl Příhoda.

"Nebude to jednoduché, hranice tam je vždy. Když si třeba vezmeme pokutový kop v zápase Anglie - Dánsko, v němž VAR nezasáhl, tak podle trendu, který byl nastaven na Euru, to bylo správně. Kontakt tam byl, nebyl to úplný v uvozovkách nesmysl. Kdyby VAR zasáhl, posunul by hranici dál a pak by se zasahovalo třeba třikrát za poločas. S penaltou jsem spokojen nebyl, rozhodčímu bych řekl, že takovéhle penalty ve vyřazovací fázi nechceme. Ale VAR nezasáhl správně," dodal bývalý ligový sudí.