Rozhodčí, jejichž tým se během sezony výrazně obměnil a omládl, prý hlavně v závěru sezony odvedli dobrou práci a ukázali výkonnostní posun.

„Jsme rádi, jak sezona dopadla. V posledních zápasech o mistra, sestup ani v baráži rozhodčí nebyli tématem, což je vždy dobře. Zejména na konci jara předváděli dobré výkony, což je pozitivní signál před naší další společnou prací. Ale pořád toho před námi je hodně,“ řekl Příhoda, který se funkce předsedy KR FAČR ujal před letošní sezonou.

Vnímal i kritiku, která se během sezony k rozhodčím snášela. „Chyby byly, jsou a budou. V celém fotbale, nejenom u rozhodčích. Chybují hráči, trenéři i funkcionáři. My se musíme samozřejmě vyvarovat těch chyb, které výrazně rezonují. Jak se náš tým rozhodčích obměnil a omladil, tak bylo jasné, že chyby v zápasech budou. Pro nás je ale důležité i to, že jsme v utkáních nikdy neviděli tendenční řízení. Takovou zpětnou vazbu máme třeba i po debatě s kluby. Ale rozhodčí na sobě musí pracovat dál, dáme zároveň šanci i dalším perspektivním klukům z Čech a Moravy, protože obměna byla obrovská a letos dostali velkou šanci i ti, kteří do loňska v nejvyšší soutěži neměli jediný zápas nebo jenom minimum. Někteří se ale ukázali ve velmi dobrém světle,“ uvedl Příhoda.

V příští sezoně prý komise upustí od praxe z letošní sezony, kdy na tři exponovaná utkání byli delegováni rozhodčí z Polska. „Nebyl to projekt pouze komise rozhodčích, šlo o shodu mezi námi, Ligovou fotbalovou asociací a samotnými kluby z objektivních důvodů. Dopředu sice nelze nikdy nic tvrdit s definitivní platností, ale příští sezonu už chceme zvládnout celou s českými rozhodčími. I proto, že řada z nich nabere další zkušenosti,“ vysvětlil Příhoda. 

 

Rozhodčí podle něj budou od nové sezony instruováni tak, aby patřičně reagovali na nesportovní chování realizačních týmů na lavičkách během zápasů či neadekvátní reakce hráčů vůči rozhodčím na hřišti. „Samozřejmě jsme to zaznamenali mnohokrát, před novou sezonou to bude jedno z našich největších témat směrem ke klubům také apelem směrem k rozhodčím,“ zdůraznil Příhoda.

Nová komise během sezony postupně výrazně obměnila listinu pro profesionální soutěže a dala šanci řadě mladých rozhodčích. Za nejlepší v sezoně označila čtveřici Dalibor Černý, Tomáš Klíma, Ladislav Szikszay a Miroslav Zelinka.

Komise kvitovala, že během sezony ubylo zásahů videorozhodčího do utkání. "Když to zjednoduším, chtěli jsme, aby VAR (videorozhodčí) do toho vstupoval méně, aby rozhodovali rozhodčí na hrací ploše. Na jaře šel počet intervencí VAR o 30 procent dolů, když to srovnáme se sezonou té komise před námi. Měli jsme 0,26 intervence na zápas, což je dvě na kolo. Byla i dvě tři kola po sobě, ve kterých nebyla žádná," podotkl místopředseda komise Libor Kovařík.

Tisková konference Komise rozhodčích FAČR po skončení sezony domácích profesionálních soutěží

Ocenil také, že sudí nechávali hru více plynout. "V červenci před sezonou jsme říkali, že by bylo dobré, kdybychom se drželi loňského Eura. Tam se pískalo málo a rozhodčí tomu nechávali plynulost. Počty odpískaných faulů šly výrazně dolů. Zatímco dříve to bylo 30,5 faulu na utkání, na jaře už to bylo jen 26 faulů," uvedl Kovařík.

Rozhodčí podle komise udělali velký pokrok v oblasti kondiční připravenosti. „Na fyzickou kondici jsme kladli velký důraz ve spolupráci s naší fitness instruktorkou Naďou Koštovalovou, bylo to znát i na jasně doložených datech, s nimiž obecně rádi pracujeme a nejdou nijak zpochybnit. Je jasné, že výkon rozhodčího není jenom o tom, kolik kilometrů v zápase naběhá, ale ta čísla se zvýšila. V porovnání s dvěma předchozími sezony, kdy sudí naběhali za utkání zhruba 10,2 kilometru, teď měli o půl kilometru více," podotkl Kovařík.

Komise si pochvaluje také to, že rozhodčí v rámci svého vzdělávání aktivně využívají platformu XPS, na níž bezprostředně po utkáních mohou najít sestřihy vybraných situací z domácích soutěží a pravidlovým výkladem.