18. 8. 2020

Předsezónní setkání Komise rozhodčích a médií

Představitelé Komise rozhodčích FAČR v čele s jejím předsedou Jozefem Chovancem v úterý absolvovali setkání se zástupci vybraných médií krátce před startem domácích profesionálních soutěží. 

Novináři se kromě všech novinek, které souvisejí s elitními domácími rozhodčími, dozvěděli také třeba o tom, co po dvou letech přináší aktualizace Pravidel fotbalu v podání experta Jiřího Kureše.

Další novinky? Ve FORTUNA:LIZE se navýší počet utkání s dohledem videorozhodčího (VAR). V úvodním ligovém kole by v akci mělo být sedm VAR, ve druhém již osm a na jaře v ideálním případě má být pokryto všech devět utkání, protože F:L v letošním ročníku čítá 18 týmů.

„Dovolím si tvrdit, že pokud budou všechna utkání pod VARem, máme dostatečný počet připravených a vyškolených rozhodčích,“ uvedl Chovanec. Podle původních prognóz mělo video ve všech zápasech první ligy asistovat už od začátku nadcházející sezony, pandemie koronaviru ale plány pozdržela.

"Trošku to zkomplikovala. Tím, že se zastavil celý život, i fotbalový, tak se to trochu opozdilo. Jsme teď v takovém stadiu, že se budou vybavovat nové přenosové vozy, zakupovat technika. Zbrzdilo se to o ten půlrok," uvedl člen KR FAČR Martin Wilczek.

Na jaře by měla začít sudím a především těm v přenosovém voze pomáhat i kalibrovaná čára pro posuzování ofsajdů. "Naše vize je taková, že jakmile bude VAR ve všech zápasech, zakoupíme ten software, to znamená kalibrovanou čáru. Je to otázka peněz, nějakého výběrového řízení. Tohle jde ale mimo komisi, tohle je na jednání vedení FAČR s LFA," podotkl Wilczek.

Rozhodčí stejně jako na jaře čekají pravidelné testy na koronavirus. Opět budou rozděleni do několika skupin a tentokrát v nich budou 14 dní. Ve čtvrtek ve všichni rozhodčí a delegáti zúčastní prvního testování a potom to bude probíhat vždy v nastavených intervalech.

„V jarní části jsme měli testy co 14 dnů, teď se teprve bude řešit, jaká bude intenzita. Během jara jsme k testování přistupovali maximálně zodpovědně, výsledky byly výborné a nikdo z rozhodčích neměl pozitivní test. Chceme na to navázat a budeme apelovat i na rozhodčí, aby se obecně chovali maximálně zodpovědně," řekl Chovanec.

Předsezónní setkání Komise rozhodčích a médií