15. 2. 2016

Rozhodčí a delegáti ŘKČ na semináři pod „Kuňkou“

Přestože pro nižší soutěže je a ještě poměrně dlouho potrvá „zimní přestávka“, rozhodčí a delegáti působící v kompetenci Řídicí komise pro Čechy se sešli na pravidelném semináři, který absolvují v každé zimní i letní pauze.

Přivítal je Golf resort Kunětická hora, jehož 18 jamkové golfové hřiště pravidelně hostí golfisty zvučných jmen na okruhu European Challenge Tour. Plně vybavené kongresové centrum však nabízí požadovaný servis na velmi vysoké úrovni i pro podobné semináře, jako byl tento.

Přes 120 rozhodčích a 35 delegátů českých soutěží absolvovalo ve dvou skupinách od pátku do neděle v rychlém sledu program, připravený komisí rozhodčích, pod vedením jejího předsedy Martina Schrötera.

Přizvaní instruktoři rozhodčích Miroslav Liba a Miroslav Tulinger měli připraven video test s detailním vyhodnocením patnácti herních situací, delegáti pak analyzovali samostatně další herní situace, a to nejen z pohledu správného řešení, ale také museli vysvětlit svůj pohled na dopad rozhodnutí rozhodčích do jejich hodnocení.

Oběma skupinám byla představena prezentace o způsobu používání „označovacího spreje“, který budou rozhodčí povinně při soutěžních utkáních používat. Jak uvedl Miroslav Tulinger: „Jedná se o efektivní a efektní nástroj pro management provádění volných kopů zejména v blízkosti pokutových území. Hráči obou družstev jasně vidí kde je pozice míče a kde musí stát zeď. Nejdůležitější ale je, abyste dokázali správně určit předepsanou vzdálenost, a bránící hráče posunout minimálně 9,15 metru od místa přestupku, protože v tom vám sprej nepomůže.

Dále rozhodčí dostali informace o požadovaných postupech v případě protestů hráčů vůči jejich rozhodnutí, mobbingu, a také při hromadných konfrontacích hráčů mezi sebou navzájem. Vše vysvětlené s pomocí řady videoklipů a s apelem na rozhodčí, aby při těchto incidentech, které poškozují image fotbalu a konec konců podrývají jejich autoritu, vystupovali důsledně a jednotně.

V pravidlové přednášce se předseda Pravidlové komise FAČR Jiří Kureš zabýval principy vyhodnocování faulů (Pravidlo XII) a ofsajdových situací (Pravidlo XI). Nedílnou součástí semináře pro obě skupiny byl také pravidlový „internetový“ test v systému Fotis.

Větší prostor byl věnován i analýzám herních situací a činností rozhodčích v konkrétních utkáních divizí a ČFL z podzimu 2015/16.

Semináře se účastnily také rozhodčí-ženy, působící v „českých“ soutěžích, přičemž hned na úvod byl čas na slavnostní chvilku - Olga Zadinová převzala odznak rozhodčí FIFA pro rok 2016 z rukou místopředsedy VV FAČR pana Romana Berbra. Komisí rozhodčích UEFA byla nově zařazena do „Elite“ skupiny, kde dosud působila pouze jedna naše rozhodčí – Jana Adámková. Je to významný úspěch českých ženských rozhodčích na mezinárodním poli a důvod ke gratulaci, vždyť mezi 19 rozhodčími v této nejvyšší skupině, mají dvě rozhodčí ještě jen čtyři další země (Německo, Maďarsko, Rumunsko a Švédsko).

Rozhodčí a delegáti ŘKČ na semináři 02/2016