13. 10. 2020

Rozhodčí a delegáti v reprezentační přestávce na utkáních UEFA

Reprezentační přestávka přináší po celé Evropě řadu utkání v Lize národů a v kategorii U21. 

Zástupci českého rozhodcovského stavu dostali příležitost na několika utkáních participovat, ať již jako rozhodčí nebo jako delegáti.  

Ondřej Pechanec s asistenty Petrem Caletkou a Adamem Horákem dostali na starost utkání jedenadvacítek Lucembursko – Island v první kvalifikační skupině. Domácí jsou ve skupině beznadějně poslední s pasivním skóre 2:21, na rozdíl od Islandu, který je se 12 body v těsném závěsu za Švédskem (také 12 bodů) a Itálií (13 bodů). Irsko aktuálně skupinu vede se 16 body. Jako čtvrtý rozhodčí jim bude pomáhat Ondřej Berka. Jejich výkony bude hodnotit UEFA Observer Nuno Castro z Portugalska.

Do Moldávie odcestoval Pavel Orel s asistenty Petrem Blažejem a Jiřím Křížem, Z pozice čtvrtého rozhodčího je bude podporovat Aleksej Matiunin z Ruska.  Na stadionu v Tiraspolu budou řídit kvalifikační utkání U-21 Moldavsko – Belgie v deváté skupině. Skupině vévodí týmy Belgie (13 bodů) a Německa (12 bodů), domácí jsou na úplném chvostu tabulky se čtyřmi body. Výkon složeného „mezinárodního“ týmu bude hodnotit UEFA Observer Sergeju Slyva z Litvy.

K dalším utkáním odletěli v pondělí také další naši zástupci.

UEFA Observer Miroslav Liba bude v úterý večer hodnotit počínání čtveřice francouzských rozhodčích v čele s Ruddy Buquet v utkání Německo – Švýcarsko ve čtvrté skupině Ligy národů A. Skupinu zatím po třech zápasech vedou Španělé se sedmi body, Němci poztráceli body při dvou remízových zápasech a mají tak „pouze“ pět bodů. Švýcarsko je poslední s jedním bodem.

UEFA Observer Karel Vidlák bude večer sledovat výkony chorvatských rozhodčích vedených Fran Jovićem v utkání Ázerbájdžán – Kypr v Lize národů C ve skupině 1.  Lídrem skupiny je Černá Hora (9 bodů), oba soupeři tabulku uzavírají, přičemž domácí tým má na svém kontě jedno vítězství, hosté z Kypru zatím nezískali ani bod. Zajímavostí je, že utkání se z rozhodnutí UEFA kvůli situaci v zemi hostitelů hraje na neutrální půdě v albánském hlavním městě, v Tiraně.

UEFA Observer Miroslav Tulinger hodnotí výkony rozhodčích v utkání U-21 Švýcarsko – Lichtenštejnsko. Hlavním rozhodčím je Daniyar Sakhi z Kazachstánu. Švýcarsko skupině dominuje se 21 body, hosté jsou beznadějně poslední se ziskem pouhých třech bodů.

Jako UEFA Delegate působí Jan Kořínek na utkání U-21 Rumunsko – Malta v osmé kvalifikační skupině. Funkce je obdobou technického delegáta tak, jak jej známe z českých soutěží – delegát má na starosti technické otázky, organizaci a bezpečnostní zabezpečení. Utkání se hraje v městečku Giurgiu na hranicích s Bulharskem. Rozhodčí z Kosova vede Visar Kastrati.

K poslednímu utkání, na kterém participují čeští zástupci v tomto „reprezentačním okénku“, odletěl v úterý také UEFA Delegate Patrik Filípek, který bude zítra dbát na hladký průběh utkání Ligy národů A ve druhé skupině Anglie – Dánsko. Hraje se na londýnském Wembley a rozhodovat budou Španělé vedení Jesús Gil Manzanem.