30. 11. 2017

Rozhodčí Hrubeš: "Zápas s videem? Velká událost a zodpovědnost"

Už jedenáctou sezonu rozhoduje zápasy nejvyšší soutěže Karel Hrubeš, ale nedělní bitva v rámci 16. kole HET ligy mezi Spartou a Mladou Boleslaví pro něj bude mít punc výjimečnosti. 

Čtyřicetiletý arbitr je totiž prvním českým rozhodčím, kterému bude během ostrého zápasu domácí nejvyšší soutěže k ruce další kolega – videorozhodčí již v online režimu, který svými postřehy může vstupovat do samotného utkání.

„Neměl jsem ambici být prvním českým rozhodčím, který řídí zápas s videorozhodčím, ale teď tu situaci vnímám jako velkou zodpovědnost a událost, která může být významným milníkem pro celý český fotbal,“ uvedl Hrubeš.

Zkušený rozhodčí z Prahy prý nedělní utkání na Letné, v němž mu bude k ruce také videorozhodčí Roman Hrubeš, vnímá především jako velkou výzvu. „Bereme to tak i s mými kolegy. Strach není na místě, vždyť video je tady především pro to, aby nám pomáhalo. Videorozhodčí by měl pro fotbalové rozhodčí - podobně jako v dalších sportech – znamenat především servis a pomoc,“ řekl sudí, který v české nejvyšší soutěži debutoval v sezoně 2007/08.

Hrubešovi před sledovaným zápasem částečně ulehčuje situaci i fakt, že s videorozhodčím Romanem Hrubešem během utkání již spolupracoval. „V zápasech Juniorské ligy jsem si už přímo jako rozhodčí online režim s pomocí videorozhodčího vyzkoušel a coby videorozhodčí jsem fungoval i na druhé straně „barikády“ v offlinu režimu také v zápasech nejvyšší soutěže. Určitou zkušenost z obou stran dané problematiky tak mám, nicméně si uvědomuju, že ostrý zápas v nejvyšší soutěži s videorozhodčím provázejí velká očekávání,“ podotkl Hrubeš.

Byť se do historie zapíše jako první český rozhodčí, který v utkání nejvyšší soutěže bude mít k ruce i video, jeho přípravu a soustředěnost na utkání to prý nijak neovlivní. „Pro mě se nic nemění, stoprocentně koncentrovaný a připravený vstupuju do každého utkání, k němuž jsem delegován. Příprava moje i mých kolegů bude zcela standardní. Znovu chceme odvést co nejlepší výkon – bez ohledu na to, jaké okolnosti zápas doprovázejí,“ prohlásil Hrubeš.

Jeho ideální scénář nedělního utkání? „Za náš tým si přeju, aby zásah videa nebyl potřeba a my sami všechny situace na hrací ploše vyhodnotili správně. Pokud by ale opravné rozhodnutí videorozhodčího bylo ve prospěch fotbalu, pak bych s tím rozhodně problém neměl,“ dodal Hrubeš.