6. 2. 2017

Rozhodčí Lucii Šulcové se splnil jeden životní sen

Když poprvé vzala do ruky rozhodcovskou píšťalku, vysnila si, že by jednou chtěla být mezinárodní fotbalovou rozhodčí. Cesta od nesmělých začátků až k dosažení tohoto cíle trvala Lucii Šulcové dlouhých jedenáct let.

Na konci uplynulého týdne se vrátila ze svého prvního mezinárodního semináře UEFA ve španělské Malaze. Když jsme se zeptali na její dojmy, poctivě přiznala, že jí to všechno ještě nedochází, že je plná emocí a že musí vše, co zažila, pořádně vstřebat.

Co vás na semináři, který byl organizován nejen pro nováčky na mezinárodních listinách, ale také pro nejlepší evropské rozhodčí mezi muži a ženami zařazenými v takzvané ELITE GROUP, nejvíce zaujalo?

 Byla to především kolegialita všech, kteří se semináře zúčastnili. Byli jsme opravdu jako jedna velká rodina, v níž se každý snaží pomáhat tomu druhému. Atmosféra byla po celou dobu úžasná, všichni byli přátelští, komunikativní, a pokud bylo potřeba, nabídli pomocnou ruku. Byla jsem ohromená, s jak významnými lidmi a s jakými osobnostmi jsem se semináři setkala.

Kolik nováčků se semináře zúčastnilo a jaký byl program?

Bylo nás dohromady 52, z toho 18 žen a 34 mužů z celé Evropy. Samozřejmě jsme všichni byli zvědavi, co nás v pěti seminářových dnech čeká. Program zahájil předseda Komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina. Každý den jsme začínali v půl deváté a končili po devatenácté hodině. Absolvovali jsme různé přednášky z fotbalových norem, vyhodnocovali jsme herní situace z promítnutých videí a měli jsme také praktická cvičení na hrací ploše. Pochopitelně jsme museli podstoupit i pravidlové a fyzické testy. Nechyběla rovněž různá speciální cvičení k prevenci zranění a na zpevnění těla. Seminář se neobešel ani bez zdravotního vyšetření a měření tuku. Celý program byl veden v anglickém jazyce a přednášeli skutečně špičkoví evropští lektoři jako například Hugh Dallas, Dagmar Damková, Vlado Šajn, Bo Karlsson a další.

Zmínila jste, že atmosféra byla v přeneseném smyslu slova rodinná. Navázala jste nějaká nová přátelství?

Samozřejmě.  Hodně času jsem trávila se svojí spolubydlící z Estonska a s jedním slovenským kolegou. Byli jsme naladěni na stejnou notu. Je příjemné přátelit se s lidmi, kteří milují fotbal, a rozhodcovství se jim stalo životním osudem, baví je, naplňuje je a dělají pro úspěch maximum.

Jistě Vám seminář mnohé dal, ale určitě se nebudeme mýlit, když řekneme, že také přinesl nějaké poznání…

Denně jsem mohla sledovat naprosto profesionální přístup všech, kteří se na průběhu semináře podíleli. Uvědomila jsem si, že jsem na začátku další rozhodcovské etapy a má snaha zdaleka nekončí. Musím se neustále učit, tvrdě na sobě pracovat, abych byla na každé utkání stoprocentně připravená.   Vážím si toho, že mohu reprezentovat naši zemi a věřím, že brzy dostanu první příležitost na mezinárodní scéně. 

Splněný sen Lucie Šulcové