24. 1. 2019

Rozhodčí na Kanárských ostrovech: máme fantastické podmínky

Letovisko San Agustín, jeden ze skvostů Kanárských ostrovů, je pro letošní zimu útočištěm elitních českých rozhodčích při jejich tradičním přípravném kempu na jarní část sezony profesionálních soutěží. 

V úterý zvládnuté fyzické prověrky, k tomu vydatná fyzická příprava s praktickými nácviky přímo na fotbalovém hřišti a nezbytné odpolední hodiny teorie – taková je denní rutina nejlepších domácích rozhodčích na ostrově v Atlantském oceánu.

„A našli jsme tady opravdu skvělé podmínky. Výborný hotel, tréninková hřiště kousek od něj, regenerace… Nic tady nechybí pro to, aby rozhodčí byli odpovídajícím způsobem připraveni na jaro,“ pochvaloval si Jozef Chovanec, předseda Komise rozhodčích FAČR. Ten zároveň s lehkou dávkou nostalgie mohl vzpomínat i na to, jak na Kanárské ostrovy jezdíval za přípravou coby hráč.

„V osmdesátých letech jsme v nedalekém Maspalomas s reprezentací pod panem Masopustem dokonce vyhráli prestižní turnaj. Měli jsme co dělat, abychom ten obrovský pohár naložili do letadla a odvezli zpět domů,“ líčil s úsměvem Chovanec.

Ten teď pozoruje, jakým stylem se chystají na zápasovou akci rozhodčí, kterým šéfuje od loňského léta. Čeští sudí do města San Agustín vyrazili znovu po třech letech a celkově již potřetí, zázemí našli ve stejném hotelu jako při posledních návštěvách. Změna proti posledním dvěma zimním kempům?

V přípravě jsou zapřaženi také Pavel Královec s Janou Adámkou, domácí mužská a ženská rozhodcovská jednička. Zatímco v letech 2017 v Portugalsku a 2018 na Kypru kemp českých rozhodčích kolidoval se zimním seminářem rozhodčích UEFA, kde Královec s Adámkovou nechyběli, tentokrát je pro ně termínový kalendář výhodnější a oba mohli vycestovat i na „Kanáry“ s českým sborem.

„Jsem moc rád, že s klukama zase můžu strávit několik dní pohromadě a pobýt i nějaký čas i mimo hřiště, k utužení party to jenom pomůže,“ řekl Královec.

„Na Kanárské ostrovy se pokaždé vracíme rádi, všechno tady je na špičkové úrovni. Co je tady jinak proti posledním kempům? Na tréninkovém hřišti je třeba nová umělá tráva, což je další plus. Ale celkově tady jde o perfektní prostředí s velmi příjemným počasí. Máme týden jen pro sebe a nemusíme se ničím rozptylovat,“ líčil Královec.

Společně s Adámkovou a Ondřejem Pechancem, nováčkem na listině FIFA, mají ve druhé polovině ledna pořádně nabitý program: jakmile jim skončí povinnosti na českém kempu, vyráží celé trio právě na seminář UEFA do Lisabonu. A Adámková ještě po akci v Lisabonu absolvuje další seminář FIFA v Kataru a vzápětí ženský turnaj na Kypru.

„Je to docela zápřah, ale musíme makat. I když jsem nikdy tahle neletěla z jednoho kempu na další. Takové akce nám posunou dál. Naladíme se fyzicky, osvěžíme si pravidlové věci i veškeré novinky, které se týkají třeba videorozhodčího. Člověk tu dřinu podstupuje proto, že před sebou má pořád nějakou motivaci a cíle. V mém případě to letos platí dvojnásob, ta třešnička snad přijde v červnu,“ připomněla Adámková, že ji letos i s asistentkou Lucií Ratajovou čeká světový šampionát ve Francii.