5. 2. 2020

Rozhodčí na Kanárských ostrovech: příprava na jaro vrcholí

Po roce zase zpátky na místě činu. Čeští rozhodčí z profesionálních soutěží stejně jako loni vsadili na osvědčené prostředí Kanárských ostrovů.

Necelé dva týdny před startem jarní části FORTUNA:LIGY se znovu usadili ve městě San Agustín, kde už splnili povinné fyzické testy a podstatnou část programu tráví také pravidlovými a teoretickými semináři.

Jeden z klíčových okamžiků zimního semináře přišel na řadu už v pondělí, dva dny po příjezdu na soustředění – tradiční prověrky fyzické připravenosti hledící na vytrvalostní i rychlostní předpoklady všech rozhodčích.

„Všichni je splnili na velmi vysoké úrovni a s přehledem, což nás potěšilo. Kluci skončili v ligových soutěžích v polovině prosince, od ledna se už připravovali individuálně a tady ukázali, že jsou zase patřičně nachystaní i na jarní část sezony,“ říká Naďa Koštovalová, která končí svůj první rok v roli kondiční trenérky českých elitních sudích.

Někdejší úspěšná česká reprezentantka v běhu na 400 metrů, která je mezi rozhodčími od loňského jara, se tak snaží ve specifickém sportovním odvětví aplikovat své dlouholeté atletické zkušenosti.

„Je to velká změna. Tady jde o skupinu nějakých sedmdesáti lidí, což je opravdu nezvyk oproti menším atletickým skupinám, kde je kolem deseti sportovců. Takže si zvykám na určitý skok, ale roli hodně usnadňuje i to, že rozhodčí přede mnou výborně vedl Jan Hanzl, který tady za dlouhé roky odvedl skvělou práci. Kluci se mají o co opřít a sami už vědí, co potřebují. Já se snažím, aby se všichni dál po fyzické a pohybové stránce dál rozvíjeli,“ popisovala Koštovalová.

Na Kanárských ostrovech, kam se početná skupina rozhodčích i se svojí komisí vydala za zimní přípravou již několikrát, se z fyzických testů omluvili pouze zdravotně indisponovaní Petr Ardeleánu, Karel Hrubeš, Petr Kotalík a Jan Dohnálek. Ti prověrky, nezbytné pro působení v profi soutěžích, splní v náhradních termínech.

Druhou zimu po sobě na přípravný kemp v roli předsedy komise dohlíží také Jozef Chovanec, předvést se před ním může také několik nováčků, kteří se vyšvihli na listinu profesionálních soutěží a zahraniční soustředění absolvují vůbec poprvé. Jako třeba asistent Petr Klupák.

„Nějaké představy jsem o podobných soustředěních měl, ale realita daleko předčila mé očekávání. Všechno je na maximální úrovni: od ubytování, přes přednášky či úroveň tréninkového zázemí. To všechno jsou věci, které vás můžou hodně posouvat. Nehledě na to, že se dostanete mezi opravdové osobnosti, k nimž jste dřív vzhlížel třeba jen v televizi… Všechno pak působí hodně motivačně, abych tady mohl být dál. Snažím se nasát jejich veškeré rady a postřehy,“ líčil Klupák.

Ten práci rozhodčího kloubí s civilním zaměstnáním ředitele jedné z litoměřických základních škol. „V neposlední řadě jde také o počasí. Podmínky jsou tady vynikající, což určitě přispělo i k tomu, že jsme dobře zvládli fyzické testy. Je to teď logicky výrazně příjemnější než u nás doma,“ podotkl Klupák.

Rozhodčí zůstanou na Kanárských ostrovech do soboty, pak se vrátí zpět do České republiky. A o dalším víkendu už vstoupí do FORTUNA:LIGY.