19. 6. 2020

Rozhodčí: nulová tolerance vůči rasistickým projevům

Fotbalová asociace České republiky se zásadně vymezuje proti jakýmkoliv rasistickým projevům, které provázely některé z nedávných zápasů na domácí profesionální scéně.

Komise rozhodčích FAČR v této souvislosti zahájila komunikaci s Ligovou fotbalovou asociací, jejíž disciplinární komise po 30. kole FORTUNA:LIGY potrestala Sigmu Olomouc pokutou ve výši 120 tisíc korun právě za zmíněné projevy. 

Komise rozhodčích zdůrazňuje, že rozhodčí delegovaní pro profesionální soutěže mají dle stanoveného protokolu jednoznačné nařízení, jak postupovat v případech rasistického či xenofobního chování na stadionech: jejich pravomocí je přerušení utkání a v krajním případě i jeho předčasné ukončení.

„Rozhodčí jsou dlouhodobě instruováni a vedeni k tomu, co dělat a jak zakročit, pokud se během utkání s těmito projevy setkají a absolutně to nebereme na lehkou váhu. Pro nás se tedy v zásadě nic nemění, ale vzhledem k událostem z posledních dnů a po debatě s LFA jsme nyní znovu na všechny naše rozhodčí opakovaně apelovali, ať jsou na hřišti opravdu maximálně důslední i v uplatnění těchto rozhodnutí, pokud se setkají s výše zmíněnými negativními projevy. Opravdu to je o nulové toleranci vůči rasismu a xenofobii,“ uvedl Jozef Chovanec, předseda KR FAČR. 

„FAČR dlouhodobě a naprosto jednoznačně odsuzuje jakékoliv rasistické projevy na fotbalových hřištích, týká se to tedy samozřejmě i soutěží, které má ve své gesci včetně domácího poháru. Věříme, že konkrétní osoby budou identifikovány a potrestány, rasismus jednoznačně nemá v 21. století nejen na fotbale ale i v cele naší společnosti místo,“ dodal předseda FAČR Martin Malík.

Strategie FAČR 2020-2024 bannery