11. 11. 2018

Rozhodčí Petr Vysloužil hrdinou, zachránil život hráči

Běžný zápas olomouckého okresního přeboru mezi Červenkou a Horkou nad Moravou se na konci října proměnil v nepříjemnou zkušenost. Po včasném a intuitivním zásahu rozhodčího Petra Vysloužila však měla událost dobrý konec.

Během utkání došlo ke srážce mezi domácím hráčem Jakubem Procházkou a hostujícím brankářem Davidem Čaneckým. Zatímco druhý jmenovaný utrpěl „pouze“ tržnou ránu na hlavě, domácí hráč potřeboval okamžitou pomoc.

„Po srážce byl náš hráč Kuba Procházka v bezvědomí a zapadl mu jazyk. Opravdu to nebyl vůbec hezký pohled. Ještě teď mám husí kůži, když o tom mluvím,“ řekl Martin Hönig, hlavní pořadatel a funkcionář Červenky.

„Hned po střetu jsem přerušil hru a na místo se začali sbíhat ostatní hráči. Rychle ale bylo vidět, že to není úplně běžná situace, protože někteří začali zvláštně couvat. Brankář měl tržnou ránu na hlavě, což vypadalo ošklivě, a myslel jsem si, že to bude to horší. Pak jsem ale uviděl toho druhého, který zůstal v bezvědomí s očima v sloup a z nosu i pusy mu tekla krev,“ popsal hrůzně vyhlížející scénu hlavní rozhodčí zápasu Petr Vysloužil.

Díky tomu, že Petr Vysloužil a ostatní aktéři utkání zachovali chladnou hlavu, nakonec zabránili společně neštěstí.

Sudí duchapřítomně zraněného Procházku přemístil do stabilizované polohy, a hlavně mu za pomoci ostatních hráčů vyprostil zapadlý jazyk.

„Taková situace se mi nestala, ale od kolegů vím, že když jsou čelisti v křeči, je mnohdy těžké se vůbec do úst dostat. Věděl jsem ale, že je důležité zaklonit hlavu, přetáhnout sanici a pak to jde i bez nějakého páčení. Když jsme se mu snažili pomoct, tak s sebou začal zraněný cukat, jako by se bránil, protože samozřejmě nevěděl, co se děje. Tak jsem požádal ostatní, aby ho podrželi. Jak jsme mu zprůchodnili dýchací cesty, tak taky kašlal a prskal všude kolem krev. Vypadalo to asi děsivě,“ pokračoval Vysloužil.

Oba hráči byli následně odvezeni do nemocnice k vyšetření. Osmadvacetiletý Jakub Procházka utrpěl otřes mozku, ale díky včasnému zásahu a pomoci je v pořádku, a dokonce již nastoupil do dalšího utkání.

Rozhodčí Petr Vysloužil, jenž je zároveň předsedou komise rozhodčích v Olomouckém kraji, plánuje školení první pomoci pro všechny rozhodčí. „S předsedou krajského svazu panem Kalábem už jsme se shodli, že na zimním semináři podobné školení zařídíme,“uvedl Vysloužil. On sám využil zkušenosti z osobního života, ale také z doby, kdy byl na listině rozhodčích rozhodčích pro první ligu. 

„V civilu se částečně zabývám autoškolou, kde se s těmito věcmi člověk také potkává. Za 12 let na prvoligové listině jsem na semináři několikrát absolvoval školení na toto téma,“ prozradil.

Bývalý asistent v nejvyšší české fotbalové soutěži se navíc dočká ocenění. „Dostane plaketu za mimořádný čin, tedy za záchranu lidského života,“ prozradil předseda krajského fotbalového svazu Stanislav Kaláb.

Foto: archiv Petra Vysloužila