25. 1. 2019

Rozhodčí po soustředění na Kanárských ostrovech: jaro znamená velkou výzvu

Přípravný kemp na Kanárských ostrovech je pro elitní české rozhodčí pomalu minulostí, týdenní mise se nachýlila ke svému závěru a početná výprava se v sobotu vrací zpět do mrazivého Česka. Vyladění fyzické formy a také nezbytné osvěžení teorie – tak rozhodčí trávili posledních sedm dní. Jak jsou připraveni na začátek jarní části profesionálních soutěží?

„Naplnili jsme to, s čím jsme sem jeli. Prověřili jsme rozhodčí po fyzické i pravidlové stránce, připravili jsme řadu testů a oni tady obstáli. Pozitivní je, že se nikdo nezranil. Věřím, že nachystaní budeme dobře,“ říká Jozef Chovanec, který v roli předsedy Komise rozhodčích FAČR vůbec poprvé absolvoval zimní přípravný kemp v nové funkci.

 

Sám řadu podobných soustředění absolvoval jako hráč, trenér či funkcionář, nyní v San Agustínu zažil novou zkušenost. „Je to samozřejmě o něčem jiném, než co jsem zažíval kdysi. Už jen v tom, že s fotbalovým týmem cestuje nějakých pětadvacet hráčů, teď je nás tady před osmdesát a vyžaduje to i velkou logistiku. Ale náš podpůrný tým se s tím dobře popasoval, dokázali jsme pružně reagovat v případě potřeby. Vše proběhlo tak, jak mělo. Každopádně to pro mě je poučné a další zjištění, jak se dá fungovat v kolektivním sportu,“ porovnával Chovanec.

Místopředseda komise Martin Wilczek naopak jako někdejší dlouholetý asistent absolvoval zimních přípravných kempů s rozhodčími nespočet, jen na Kanárské ostrovy vyrazil už počtvrté. Ale vůbec poprvé se před své bývalé parťáky postavil jako člen komise, která soustředění chystá. Rozhodčí každé dopoledne vyráželi na nedaleká tréninková hřiště, kde se rozděleni do tří skupin postupně „protočili“ při běžeckém tréninku a pak na druhé ploše absolvovali další cvičení už se zaměřením na čistě rozhodcovskou průpravu.

„Udělali jsme maximum, abychom klukům připravili optimální podmínky. Ty jsme tady našli vynikající. Rozhodčí tady odvedli hodně práce – jak na hřišti, kde jim kondiční trenér Honza Hanzl připravil výživné tréninky a dal do těla, i na učebně,“ řekl Wilczek, který je s 325 „odmávanými“ zápasy rekordmanem domácí nejvyšší soutěže.

„Zaměřili jsme se především na věci, kde jsme během podzimu viděli rezervy. Šlo hlavně o spolupráci rozhodčích přímo na hřišti, tam je z naší strany určitě co zlepšovat. Denně jsme se tomu nějaké tři hodiny věnovali na tréninku, jde o vymezení a rozdělení kompetencí mezi hlavním rozhodčím a asistenty, sjednocení nějakých pravidel. Snažili jsme se zapracovat na odstranění těchto chyb, prošli jsme si i zápasy, které se na podzim třeba úplně nepovedly, a pojmenovali si v nich negativní věci. Věnovali jsme tomu opravdu hodně energie a věříme, že v těchto ohledech přijde progres,“ věřil Wilczek.

„Chtěli jsme, aby se rozhodčí sami aktivně zapojili do debat, dokázali pojmenovat problém a pracovat na tom, aby svůj styl rozhodování co možná nejvíce sjednotili a nerozcházeli se,“ podotkl Chovanec.

Start jarní části profesionálních soutěží se rychle blíží, také rozhodčí s napětím vyhlížejí revoluční změnu v systému nejvyšší soutěže, která se po odehrání základní části rozdělí do nadstavbové části, v níž se bude ve třech skupinách bojovat o mistrovský titul, účast v Evropské lize a také o záchranu.

„Stejně jako jsou na velkou novinku zvědaví hráči a kluby, tak to platí i pro nás. My se dlouhodobě snažíme o to, aby rozhodčí byli maximálně připravení a koncentrovaní a dokázali přesvědčit o správnosti svých rozhodnutí na hřišti. Ale myslím, že se nemusíme podceňovat, máme dobré a zkušené rozhodčí. Jaro bude s novým systémem hodně zajímavé, ale já apeluju na profesionalitu rozhodčích ve smyslu, ať podají odpovídající výkon v prvním i posledním kole soutěže. Takže teď není třeba se dostávat pod ještě větší tlak,“ řekl Chovanec.

Komise rozhodčích plánuje i částečné změny v delegacích během jarní části sezony. I kvůli nárůstu zápasů v nejvyšší soutěži a skutečnosti, že proti podzimu na listině ubylo hned šest hlavních rozhodčích.

„Určitě to bude i pro nás velká výzva. Kromě jednoho víkendu až do konce soutěže na jaře nebude žádné volno. Abychom trochu ulevili našim hlavním rozhodčím, plánujeme do zápasů Juniorské a dorostenecké ligy delegovat také asistenty ve větší míře než dosud. I pro ně to bude dobrá průprava, úroveň na to určitě mají. Hlavní rozhodčí by tak neměli pískat více než tři zápasy v měsíci, jeden víkend jim chceme nechat úplné volno, aby mohli zregenerovat a aspoň na chvíli pustit fotbal z hlavy. Děláme všechno, aby jaro bylo z naší strany v top soutěžích úspěšné,“ dodal Wilczek.