6. 3. 2018

Rozhodčí Příhoda v Číně: jedinečná zkušenost a zážitek

Delegace na utkání v čínské nejvyšší soutěži. Ale také třeba přednáška na půdě univerzity pro mladé rozhodčí. Zkušený sudí Radek Příhoda v Číně vstřebává nevšední program na startu fotbalového jara. 

V rámci pokračující spolupráce mezi FAČR a Čínskou fotbalovou asociací je Příhoda druhým českým rozhodčím po Pavlu Královcovi, který se objevuje v zápasech tamní nejvyšší soutěže. Královec s asistenty Martinem Wilczekem a Ivem Nádvorníkem v říjnu zasáhli do zápasu Šanghaje s Kuang-Čou, Příhoda v neděli zvládl zahajovací duel sezony mezi Šan-Tungem a pekingským týmem Guoan FC.

„Můžu říct, že celý dosavadní pobyt v Číně a hlavně odřízený zápas pro mě znamenají velké zkušenosti a zážitky po lidské i profesní stránce. Zatím všechno vstřebávám a zároveň dělám všechno, abych tady dobře reprezentoval i český fotbal. Pro mě je velkou ctí být součástí zápasu v čínské lize,“ uvedl Příhoda pro www.fotbal.cz

Zkušený arbitr, který na české scéně zvládl odřídit již 222 zápasů, si v neděli mohl „odškrtnout“ další splněnou výzvu: pískat utkání v zahraniční ligové soutěži. Duel mezi Šan-Tungem a Pekingem Guoan FC skončil přesvědčivou výhrou domácích 3:0, hosté dohrávali také bez vyloučeného hráče. 

„Zápas měl skvělou atmosféru s 32 tisícovkami fanoušků na stadionu. Bylo to korektní utkání s žádnými projevy nesportovního chování a na hřišti jsem cítil oboustranný respekt,“ popisoval Příhoda, který si pochvaloval i spolupráci čínskými kolegy-asistenty. 

„Komunikovali jsme v angličtině, nebyl tam problém. Před zápasem jsme měli standardně mítink, kde jsme si sdělili vše podstatné a na place to klapalo. Jsem rád, že i pozápasové hodnocení bylo pozitivní,“ řekl lounský rozhodčí, který se i v nedělním duelu s Šan-Tungu mohl spolehnout na pomoc videorozhodčího. „Ale jenom jsme si podle protokolu FIFA ověřovali základní věci jako platnost gólů. Přímo u monitoru jsme pak neřešili nic,“ podotkl Příhoda. 

Dnes na půdě univerzity v Šan-Tungu ještě stihl seminář s talentovanými čínskými rozhodčími – těmi, kteří přímo na stadionu sledovali i „jeho“ nedělní ligový souboj. „Probírali jsme dost věcí – přípravu na utkání, taktiku řízení, komunikaci během zápasu… Čínští rozhodčí mají některé věci zažité trochu jinak a bylo zajímavé vnímat jejich pohled na věc,“ doplnil Příhoda.

Rozhodčí Příhoda v Číně: jedinečná zkušenost a zážitek