1. 12. 2017

Rozhodčí trénovali pod vedením Pavla Orla v Praze

Poslední listopadové úterý se pod světly admirské umělé trávy sešli vybraní rozhodčí Pražská teplárenská přeboru Prahy a I. A třídy, doplněni o své mladší kolegy z nižších soutěží k poslední tréninkové jednotce v tomto kalendářním roce. I tentokrát se jich ujal kolega nad jiné povolaný – instruktor rozhodčích a současný mezinárodní rozhodčí Ing. Pavel Orel.

První hodinu na hrací ploše strávili společnými cvičeními zaměřenými na koordinaci pohybu a rozvoj percepčně-kognitivních vlastností. Kromě těla je totiž třeba trochu potrénovat také mozek. Aby si to, co mu sdělí smysly uměl nejen dobře přečíst, ale také roztřídit a správně využít. A na rychlosti přitom záleží. „Karta v levé ruce neplatí. Takže když zvednu v levé ruce červenou, poběžíte ke žlutému kuželu. V pravé ruce platí“, instruoval Pavel Orel své dočasné svěřence při jednom ze cvičení a vysvětlil, že není jednoduché běžet po vytyčené trase a současně přemýšlet o tom, která ruka zvedá jakou kartu a jakým směrem se tedy vydat.

Druhá část pobytu na hřišti se nesla ve znamení managementu volných kopů v blízkosti pokutového území. Co je priorita? Co řešit následně, ale také důsledně? A jak dostat zeď do předepsané vzdálenosti? To všechno si mohli frekventanti vyzkoušet na vlastní kůži a přece tak nějak nanečisto a bez stresu soutěžního utkání.

Sedmatřicet účastníků kurzu se nakonec vtěsnalo do útulné kobyliské klubovny a se svým zkušenějším kolegou se zamýšleli nad videoklipy zaměřenými na spolupráci v týmu rozhodčích.

Pražské rozhodčí nyní čeká zimní přestávka, ale nikoli zimní spánek. Přes Vánoce si trochu odpočinou, ale brzy po novém roce je čeká kromě zimních turnajů a přípravných utkání pokračování vzdělávacích seminářů. Ty by jim měly pomoci vyrovnat se se ctí i s výzvami jarních zápasů. Dobře si uvědomují, že právě příští jaro půjde o hodně nejen klubům v pražských soutěžích, ale také každému z nich.

Rozhodčí v Praze trénovali