5. 9. 2018

Rozhodcovští nováčci v Praze mají za sebou první seminář

Nový ročník Akademie rozhodčích Pražského fotbalového svazu odstartoval. Adepti rozhodcovského řemesla společně strávili první srpnovou sobotu na stadionu Admiry Kobylisy a začali poměrně zostra – rovnou testem z dílny Ing. Jana Hory. Nešlo ani tak o počet chyb jako o záměr ukázat, jakým způsobem k pravidlům přistoupit.

Někteří z účastníků si své schopnosti otestovali i jako asistenti rozhodčího v přátelském žákovském utkání, řízeného Lukášem Andrasem, který vyšší level vzdělávacích programů pro pražské rozhodčí sám navštěvuje. Patnáctiletí žáci Admiry hráli s Pískem a bylo o čem hovořit: „Byl tohle faul?“ „Nešel by sám na branku a neměla to být červená karta?“ „Nebyl tenhle gól z ofsajdu?“ Řekli byste, že v žákovském přáteláčku mohou vzniknout i takového sporné situace? Odpoledne si už sami vyzkoušeli, jak nařizovat volné kopy, jak ukazovat karty a hlavně jak pískat do píšťalky. Mohli přitom využít nové rozhodcovské potřeby, které pro ně zajistila FAČR i dresy věnované rozhodčími z listin profesionálních soutěží. Až tedy uvidíte na pražských mládežnický kolbištích sudí s ligovými reklamami, vězte, že to není jejich frajeřena, ale komise rozhodčích snaha maximálně jim pomoci v úplných začátcích.

Další semináře už budou jen odpolední – od září každý měsíc jeden. Zatímco v předchozích bězích se odehrávaly téměř výhradně v Kobylisích, letos se budou stadiony střídat. Mladí rozhodčí se sejdou třeba v Ďáblicích nebo v Hostivaři. Noví sudí také nebudou muset čekat několik měsíců, než budou pozváni na vstupní seminář. Od podání přihlášky ke skutečnému nástupu do soutěží by nyní neměl uběhnout více než měsíc, což by mělo přispět ke snížení počtu těch, jejichž počáteční nadšení po nějaké době opadne. Mimochodem – chcete se přihlásit? Nejlépe to jde na webové stránce: http://rozhodci.fotbal.cz/referee/registration-form. Určitě se vám ozveme.

Akademie rozhodčích je poměrně novým projektem Úseku rozhodčích Fotbalové asociace ČR. Má pevně stanovené minimální počty hodin přednášek a cvičení, aby bylo základní rozhodcovské vzdělávání v rámci všech krajů a okresů pokud možno jednotné. Úplní nováčci také nově dostanu set základního rozhodcovského vybavení: kvalitní píšťalku, žlutou i červenou kartu nebo losovací minci. Technické vybavení nutné pro realizaci workshopů i cvičení pak ze svých prostředků hradí Výkonný výbor PFS

Rozhodcovští nováčci v Praze mají za sebou první seminář