Na vše dohlížel člen komise a bývalý dlouholetý špičkový asistent Ivo Chytil, který připravil několik modelových situací. A žurnalisté v mnoha z nich upřímně váhali. „Asistent v mnoha případech ani nemá šanci určit linii předposledního bránícího hráče, nebo moment přihrávky. Pro lidské oko je téměř nemožné je vyhodnotit. A novináři? Vedli si střídavě oblačně. Někteří vypadali sebevědomě, někteří máchali rukama a říkali, že neví, zda jde o ofsajd,“ popisoval se shovívavým úsměvem Chytil. 

 

Asistenti se na specializovaném semináři, jaký se uskutečnil dnes, scházejí v Praze několikrát v roce. A právě nácvikem záměrně složitých cvičení získávají cit pro posouzení daných situací. „V samotných zápasech je takto těžkých možná jen pár do roka, takový typ tréninku je pro ně logicky výhodnější. Začínáme vždy jednoduššími situacemi, které už díky své úrovni zvládají takřka stoprocentně. U těch složitějších to je o něčem jiném. Dnes se navíc posuzuje, zda hráč při teči hrál obranný zákrok a podobně… A na všechno máte jednu sekundu, po němž nelze vzít rozhodnutí zpátky,“ uvedl Chytil.

Co dnešní praktická ukázka znamenala pro novináře samotné? „Byla to pro mě první podobná zkušenost. Dříve jsem pískal pražskou Hanspaulku, kde se však na ofsajdy nehraje. Tady jsem poznal, že je to opravdu hodně náročné. Zvlášť pro začátečníka,“ doplnil David Čermák, fotbalový redaktor idnes.cz.