22. 7. 2022

Seminář rozhodčích uzavřely fyzické testy na Strahově

Fyzickými prověrkami byl završen na pražském stadionu Přátelství třídenní seminář rozhodčích, který tradičně nedlouho před startem nové sezóny ladí a kontroluje připravenost sudí pro profesionální soutěže.

Na listině pro FORTUNA:LIGU a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU je aktuálně 28 rozhodčích. „Ideální počet by byl 31, ale pracujeme s kvalitou a s tímto počtem si vystačíme,“ uvedl v průběhu závěrečného dne předseda Komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda.

Třídenní seminář byl zaměřen, stejně jako před každou sezónou, jak na teoretickou a pravidlovou část, tak na kondici. V pátek tak kroužily po atletické dráze skupiny rozhodčích, kteří museli v předepsaném časovém rytmu absolvovat stanovené úseky.

„Už po předchozích dnech jsme si vyhodnotili, že rozhodčí dorazili lépe připraveni než před rokem. A z prvních ukončených skupin fyzických testů máme stejné poznatky,“ pochvaloval si Příhoda.

 

Závěr minulé sezóny byl z pohledu komise bez velkých výkyvů a Příhoda by si přál, aby v tomto trendu sudí pokračovali. Na listině jsou letos už i nováčci, kteří se rekrutovali ze skupiny, která se na vstup do nejvyšších soutěží připravovala po celý minulý rok. Ze sedmi adeptů v nové sezóně dostanou šanci čtyři: Karel Rouček, Daniel Vokoun, Jan Všetečka a Stanislav Volek.

Postupně budou nasazováni do druhé ligy, aby získávali zkušenosti. „Zkušený rozhodčí je až tak po čtyřech sezónách, my těch nezkušených máme nyní osmdesát procent,“ upozornil předseda komise.

Dostatek rozhodčích znamená i to, že se v nové sezóně nechystá nasazení rozhodčích ze zahraničí. „Loni to byl požadavek klubů, letos dostanou důvěru pouze naši rozhodčí. A věřím, že náborová kampaň Chci pískat nám bude také přivádět stále nové zájemce,“ připomněl Příhoda, že Okresní fotbalové svazy stále hledají nové talenty, kteří by se časem mohli probojovat třeba až do nejvyšších soutěží.

Seminář rozhodčích (22. 7. 2022)