Týká se to Jany Adámkové, Ondřeje Ginzela, Tomáše Mokrusche, Petra Caletky a Jiřího Pečenky. Už v minulém týdnu navíc přibyli další vyškolení rozhodčí pro VAR Petr Hocek s Alexem Denevem.

„A skupina dalších rozhodčích počínaje dneškem své školení v rámci VAR započíná tak, aby na startu nové sezony mohli v projektu působit i v soutěžních zápasech,“ řekl Michal Beneš, garant projektu VAR v rámci Komise rozhodčích FAČR.

Sudím na stadionu Evžena Rošického jako „figuranti“ posloužili hráči mládežnických výběru AC Sparta Praha U16 a U17. Rozhodčí se vystřídali jak v přímé akci na hřišti, tak vzápětí i v přistaveném přenosovém voze, kde na monitoru vše vyhodnocovali a vše komunikovali se svými kolegy na hrací ploše.

Školení rozhodčích a VAR před restartem soutěží

„Nováčci, kteří se školením VAR začínají, vyhodnocují simulované situace jako rozhodčí na hřišti a odřídí i zkrácený zápas, což je také povinnost dle protokolu Mezinárodní pravidlové federace. Absolvují také teoretické seznámení s celým protokolem, což ve zkratce obnáší například výklad toho, do kterých situací VAR může zasahovat. Pak ještě musí projít celkovým testem,“ podotkl Beneš.

Rozhodčí těší, že si po dlouhé odmlce mohli znovu systém VAR otestovat v živé akci v modelovém zápase. Například Ondřej Berka, který jako videorozhodčí v nejvyšší soutěži funguje delší dobu, si středeční „trénink“ a možnost osvěžení automatismů v rámci VAR také ujít nenechal.

„Máme za sebou delší pauzu, kterou jsme samozřejmě vyplnili nějakým tréninkem fyzické kondice a oprašování teorie. Ale praxe je pro nás to nejdůležitější, takže jsme rádi, že jsme si VAR zase trochu oživili a mohli si po delší odmlce nějaké věci vyzkoušet. Jde o to si znovu projít všechny procedury, které s tím souvisejí. Určitě to je věc, která nám umožní být dobře nachystaní na soutěže,“ řekl Berka.