18. 11. 2022

Talent & Mentor - S pravidelnou dřinou přichází i zkušenost

Rozvoj dovedností a zvýšení výkonnosti mladých a nadějných rozhodčích z tuzemska jsou hlavní cíle programu FAČR s názvem “Talent a Mentor 2022 - Pojď do ligy.”

V rámci něj jsou vybraným Talentům z řad rozhodčích přiděleni Mentoři, zejména z řad bývalých aktivních ligových rozhodčích a delegátů. 

Pojďme trochu nahlédnout pod pokličku takové spolupráce na příkladu dvou mladých a nadějných rozhodčích z MSFL (třetí nejvyšší soutěž) Marka Běláka, Jiřího Julínka a jednoho nadějného talentovaného rozhodčího Stanislava Volka a jejich mentora Milana Plesara. Společně pracují sedm měsíců. Jejich činnost je organizována formou pravidelných mini seminářů s měsíční periodou. 

“Mentor vše naplánuje a informuje nás o konání a programu. Začínáme kondiční tréninkovou jednotkou zaměřenou vždy na jiný druh pohybu. Jednou je to vytrvalost, jindy rychlostní vytrvalost, byly i tréninky zaměřené na sprint a obratnost. Samozřejmostí je aktivní strečink v úvodu a konci tréninku. Zajímavé pro nás jsou třeba cvičení s využitím frekventantů, se sprintem do pokutového území. Po kondiční části máme připravenou regeneraci ve formě perličkové hydromasážní vany,” přiblížili oba Talenti s tím, že součástí kondiční přípravy jsou také společné tréninky ve fitness centru s profi trenérem i porce stovek metrů v tempu v plaveckém bazénu.

Není bez zajímavosti, že Talenti používají ke své kondiční přípravě profi sporttestery a společně s Mentorem realizují a vyhodnocují měsíční tréninkové plány. 

 

Důležitá je také teoretická a video příprava. Zde Talenti pravidelně absolvují testy z pravidel fotbalu, které Mentor na místě vyhodnotí a společně rozeberou případné chyby. Součástí mini seminářů je také video test z herních situací, který je také následně společně vyhodnocen. Neméně důležitý je také video rozbor utkání Talentů absolvovaných v čase mezi jednotlivými mini semináři.

Mentor si v čase shromažďuje informace a videa z utkání Talentů, je v kontaktu s delegáty jednotlivých utkání, sestříhává poučné herní situace a vše přibližuje Talentům.


“Promítáme si správně i nesprávně vyřešené herní situace, snažíme se najít příčinu chyb a jak jim příště předejít. U dobře vyřešených situací si vše také pojmenujeme do detailů,” dodává Mentor s tím, že při mini seminářích Talentům promítá i klipy ze svých utkání FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, kde působil v roli delegáta. Každý mini seminář je zakončen společným zhodnocením. 

Nezbývá než popřát vytrvalost a chuť do další spolupráce. Odměnou tuzemskému profi fotbalu mohou být v čase noví, mladí, schopní a připravení rozhodčí, a to stojí za to.