13. 9. 2017

U startu evropských soutěží také čeští rozhodčí

Hned tři týmy českých rozhodčích jsou přímými aktéry utkání v začínajících nebo probíhajících mezinárodních soutěžích UEFA a FIFA. Vedle Olgy Zadinové, které byla svěřena kvalifikace pro ženské MS v roce 2019 mezi Norskem a Severním Irskem, bude asi nejzajímavější utkání řídit Miroslav Zelinka v kyperském Limassolu.

Ten se svými kolegy Ondřejem Pelikánem a Janem Patákem na čarách, a Radkem Příhodou s Janem Jílkem v roli „brankových“ rozhodčích, přivede ve čtvrtek večer v Nicosii na trávník fotbalisty domácího FC Apollon Limassol a Olympique Lyon. Jako čtvrtý rozhodčí bude působit Petr Blažej. Hodnotit je bude Rodger Gifford z Walesu.

Favoritem je francouzský tým, ale fotbal každý víkend ukazuje, že umí překvapit. Může to být i tento případ, protože již dávno platí, že nikoho nelze podcenit. O tom by mohli vyprávět právě třeba Francouzi, jejichž reprezentační „áčko“ v nedávném kvalifikačním termínu doma jen remizovalo 0-0 s fotbalovým trpaslíkem z Lucemburska v boji o postup na MS 2018 v Rusku.

Zmíněná Olga Zadinová řídí v pátek spolu se svými asistentkami Lucií Ratajovou a Nikolou Šafránkovou kvalifikační utkání o postup na MS žen v roce 2019 ve Francii. Ze sedmi evropských skupin, po pěti týmech v každé skupině, se kvalifikují jen vítězové skupin a jeden nejlepší tým z druhých míst. Mimo kvalifikaci jde do finálového turnaje z Evropy samozřejmě ještě hostitelská země - Francie. Třebaže Norsko patří mezi tradiční bašty ženského fotbalu, podcenit domácí nemohou ani tým z fotbalově mnohem skromnější země.

Již včera Petr Ardeleánu řídil v portugalském Seixalu utkání UEFA Youth League mezi Benfikou a CSKA Moskva. Jako asistenti působili Jakub Hrabovský a Tomáš Mokrusch. Utkání skončilo jasným vítězstvím domácího týmu 5-1.