22. 11. 2017

UCL/UEL - MD 5: čeští rozhodčí a delegáti jsou u toho

Evropské fotbalové soutěže pokračují tento týden pátým dějstvím. Ani tentokrát čeští rozhodčí a delegáti nejsou stranou. Miroslav Zelinka vyrazil na utkání Evropské ligy do bulharského Razgradu, ve stejné soutěži letí do ruského Petrohradu hodnotit rozhodčí delegát Miroslav Liba a ve stejné funkci bude působit Miroslav Tulinger, který je nominován na utkání Ligy mistrů v ázerbajdžánském Baku.

Nejbližší utkání se hraje již dnes v Baku. Na moderním Olympijském stadionu spolu svedl los ve skupině C Ligy mistrů domácí FK Karabach s FC Chelsea. Pokud Chelsea zvítězí, zajistí si postup do jarní vyřazovací fáze, a nebude se muset v posledním domácím utkání 5. prosince strachovat o body v utkání s Atletico Madrid. Domácí na posledním místě tabulky hrají již jen o „čest a slávu“, ale před vyprodaným hledištěm s kapacitou 68 tisíc míst dají do boje určitě všechno. Miroslav Tulinger bude jako delegát hodnotit výkony portugalských rozhodčích s Manuelem De Sousa jako hlavním.

Miroslav Zelinka byl nominován na utkání skupiny C v Evropské lize Ludogorets Razgrad – Basaksehir Istanbul. Vyhrají-li domácí, nemůže je z prvního místa tabulky již nikdo sesadit a zajistí si tak postup do další fáze této druhé nejvyšší evropské soutěže. Spolu s Miroslavem Zelinkou budou na trávníku Ludogorets Areny v Razgradu působit jeho stabilní asistenti Ondřej Pelikán s Janem Patákem, jako „brankoví“ rozhodčí jsou nominováni Radek Příhoda a Karel Hrubeš, a šestici doplňuje ještě čtvrtý rozhodčí Jiří Moláček. Delegátem na utkání je Kaj Natri z Finska.

Miroslav Liba v téže soutěži hodnotí rozhodčí ve skupině L na utkání Zenit Petrohrad – Vardar Skopje. Zenit, který je zatím v letošním ročníku s 10 body bez porážky, může další výhrou potvrdit postup z prvního místa. Jeho soupeř z Makedonie letos naopak ještě ani jednou nevyhrál a navíc nastřádal poněkud nelichotivé skóre 1:17. Stadion, na kterém se budou příští rok hrát utkání mistrovství světa, má zatahovací střechu, tudíž ani zima okolo -5°C, která v místě panuje, by se neměla nijak výrazně na průběhu utkání projevit. A ani výkony belgických rozhodčích v čele s Bartem Vertentenem, které bude Miroslav Liba hodnotit, by to nemělo poznamenat.

Dalším místem, kde se tento týden objeví naši rozhodčí, je Stade Georges-Lefevre v Paříži, na kterém řídí Pavel Orel, spolu se svými kolegy asistenty Petrem Blažejem a Jiřím Křížem utkání skupiny UEFA Youth League Paris Saint-Germaine vs. Celtic Glasgow.

Jako poslední se do děje na mezinárodní scéně zapojí v pátek také naše asistentka Lucie Ratajová, která dostala osobní pozvání, aby se v mezinárodním týmu - spolu se skotskou rozhodčí Lorraine Watson a její asistentkou Nicolet Bakker z Holandska - podílela na řízení přátelského utkání Německo – Francie v Bielefeldu. Takové ocenění potěší, zvlášť pokud je pozvání tlumočeno od momentálně nejlepší ženské fotbalové rozhodčí na světě „Bibi“ Steinhaus, která řídila finále ženského MS v roce 2011, finále olympijského turnaje o rok později, letos v květnu finále ženské Ligy mistrů a v aktuální sezóně se jako první žena v historii Bundesligy dostala na nominační listinu rozhodčích této prestižní soutěže.