26. 7. 2018

UEL: Miroslav Zelinka ve Švédsku a další dva observeři v akci

V šestačtyřiceti dnešních utkáních Evropské ligy má Česká republika zástupce nejen mezi kluby, ale také mezi rozhodčími a observery. Miroslavu Zelinkovi Komise rozhodčích UEFA svěřila utkání Djurgården - Mariupol, Miroslav Liba hodnotí rozhodčí v Kazachstánu a Miroslav Tulinger v Izraeli.

Miroslav Zelinka v klasické sestavě spolu Ondřejem Pelikánem, Janem Patákem a Emanuelem Markem vyrazili do Švédska, do Stokholmu, kde budou ve 2. kole Evropské ligy řídit utkání mezi domácím IF Djurgården a ukrajinským FC Mariupol. Oba týmy do soutěže v tomto kole vstupují, hrají svá první utkání a vítěz půjde ve třetím kole na lepšího z dvojice Ventspils (Lotyšsko) / Bordeaux. UEFA Observerem, který je hodnotí, je Vlado Svilokos z Chorvatska.

Kvůli komplikované dopravě musel odletět do Kazachstánu již v úterý UEFA Observer Miroslav Liba, který bude přítomen na dnešním utkání Evropské ligy v hlavním městě Kazachstánu mezi Kairat Almaty a holandským týmem AZ Alkmaar. Jeho úkolem je zhodnotit výkony ázerbájdžánských rozhodčích, jako hlavní řídí utkání Aliyar Aghayev. Kairatu se zatím nikdy nepodařilo probojovat se do základní skupiny EL, ale v první kole přešel s celkovým skóre 10-1 přes andorský tým UE Engordany. Tým, který po dvojutkání postoupí do třetího kola, očekávají s lehkým napětím i v Olomouci – bude totiž soupeřem tamní Sigmy.

V dalším čtvrtečním utkání bude hodnotit rozhodčí z Itálie UEFA Observer Miroslav Tulinger. Komise rozhodčích jej nominovala na utkání Macabi Tel-Aviv vs. FK Radnicki Niš (Srbsko), které jako hlavní povede Paolo Mazolleni. Domácí tým postoupil v první kole přes maďarský Ferencváros po remíze 1-1 venku a domácím vítězství 1-0. Radnički Niš má ve své historii na co vzpomínat, vždyť v roce 1982 se dostal dokonce až do semifinále tehdejšího Poháru UEFA. Vítěz narazí v dalším kole na lepší z týmů Tobol Kostanay (Kazachstán) / Pjunik Jerevan. Pikantní nádech může mít utkání pro domácího trenéra, Srba Vladimir Iviće.