Workshopy zorganizoval Úsek rozhodčích FAČR a na základě požadavku LFA se vrátil k formátu, který hráči naposledy absolvovali v roce 2016 – školení bylo pro všechny hráče „áčka“ a realizační tým. Vedeny byly národními instruktory rozhodčích panem Miroslavem Libou a Miroslavem Tulingerem spolu s předsedou Pravidlové komise FAČR panem Jiřím Kurešem.

 V cca hodinovém sezení udělali lektoři pro hráče průřez nejnovějšími výklady pravidel fotbalu, ale nebyla to jen suchá litera zákona. V prezentacích byly hlavně videoklipy s herními situacemi a způsoby jejich řešení rozhodčími z pohledu pravidel.

Celá prezentace byla rozdělena do třech hlavních bloků:

-       ochrana hráčů a jejich zdraví

-       ochrana hry a její „image“

-       další důležitá témata – hra rukou a ofsajd

(viz obrázek níže).

K pár tématům, o jejichž zařazení požádala KR FAČR (ofsajd, porušení Pravidla 12 směřující k nařízení pokutového kopu, hra rukou a surová hra), přidali lektoři i řadu dalších a důležitých - zejména šlo způsoby posuzování přestupků rozhodčími a důvody proč, rozhodčí v konkrétní situaci buď neudělí žádnou kartu, nebo udělí žlutou, popřípadě červenou kartu. Nedovolené používání paží v soubojích, řešení „taktických faulů“ jako je „zmaření zjevné brankové možnosti“ a na rozdíl od „slibně se rozvíjející akce“, postup rozhodčích vůči projevům nesportovního chování – simulování, protestování hráčů, konfrontačnímu chování mezi hráči, apod.

Velmi důležitým tématem byly ofsajdové situace a vysvětlování pomocí klipů co to znamená „být aktivně zapojen do hry“ a tedy být považován za hráče v ofsajdu (kvůli čemuž je přerušena hra), na rozdíl od pouhého pobytu v ofsajdové pozici (což není z pohledu pravidel trestné). Zde bylo asi nejvíce reakcí, diskusí a dotazů ze strany hráčů, kteří to občas vnímají jinak, než jak zní současný výklad pravidla.  

Zajímavá setkání umožnila porovnávat, jaký pohled mají na konkrétní situace při utkání hráči, a jaký rozhodčí. V ideálním stavu by se názory na situace a jejich řešení nelišily, ale s tím se nedá úplně vždy počítat. Důležité ale je, aby se obě strany vzájemně respektovaly, a to nejen na hracích plochách, ale i mimo ně. A to by měl být, vedle „proškolení z pravidel“, možná ten nejdůležitější výsledek proběhlých workshopů.

V klubech proběhlo před jarem „pravidlové“ školení

V klubech proběhlo před jarem „pravidlové“ školení