2. 3. 2018

V klubech proběhlo před jarem „pravidlové“ školení

Hráči všech dvaatřiceti klubů, hrajících profesionální soutěže, absolvovali před zahájením jara „pravidlové“ školení. To podle licenčního řádu musí každý rok absolvovat minimálně hlavní trenér „A“ týmu a jeho kapitán.

Workshopy zorganizoval Úsek rozhodčích FAČR a na základě požadavku LFA se vrátil k formátu, který hráči naposledy absolvovali v roce 2016 – školení bylo pro všechny hráče „áčka“ a realizační tým. Vedeny byly národními instruktory rozhodčích panem Miroslavem Libou a Miroslavem Tulingerem spolu s předsedou Pravidlové komise FAČR panem Jiřím Kurešem.

 V cca hodinovém sezení udělali lektoři pro hráče průřez nejnovějšími výklady pravidel fotbalu, ale nebyla to jen suchá litera zákona. V prezentacích byly hlavně videoklipy s herními situacemi a způsoby jejich řešení rozhodčími z pohledu pravidel.

Celá prezentace byla rozdělena do třech hlavních bloků:

-       ochrana hráčů a jejich zdraví

-       ochrana hry a její „image“

-       další důležitá témata – hra rukou a ofsajd

(viz obrázek níže).

K pár tématům, o jejichž zařazení požádala KR FAČR (ofsajd, porušení Pravidla 12 směřující k nařízení pokutového kopu, hra rukou a surová hra), přidali lektoři i řadu dalších a důležitých - zejména šlo způsoby posuzování přestupků rozhodčími a důvody proč, rozhodčí v konkrétní situaci buď neudělí žádnou kartu, nebo udělí žlutou, popřípadě červenou kartu. Nedovolené používání paží v soubojích, řešení „taktických faulů“ jako je „zmaření zjevné brankové možnosti“ a na rozdíl od „slibně se rozvíjející akce“, postup rozhodčích vůči projevům nesportovního chování – simulování, protestování hráčů, konfrontačnímu chování mezi hráči, apod.

Velmi důležitým tématem byly ofsajdové situace a vysvětlování pomocí klipů co to znamená „být aktivně zapojen do hry“ a tedy být považován za hráče v ofsajdu (kvůli čemuž je přerušena hra), na rozdíl od pouhého pobytu v ofsajdové pozici (což není z pohledu pravidel trestné). Zde bylo asi nejvíce reakcí, diskusí a dotazů ze strany hráčů, kteří to občas vnímají jinak, než jak zní současný výklad pravidla.  

Zajímavá setkání umožnila porovnávat, jaký pohled mají na konkrétní situace při utkání hráči, a jaký rozhodčí. V ideálním stavu by se názory na situace a jejich řešení nelišily, ale s tím se nedá úplně vždy počítat. Důležité ale je, aby se obě strany vzájemně respektovaly, a to nejen na hracích plochách, ale i mimo ně. A to by měl být, vedle „proškolení z pravidel“, možná ten nejdůležitější výsledek proběhlých workshopů.

V klubech proběhlo před jarem „pravidlové“ školení