9. 1. 2023

Velký úspěch asistentky Ratajové: třetí delegace na mistrovství světa žen

Rozhodčí Lucie Ratajová bude reprezentovat český fotbal na letošním mistrovství světa žen, které od 20. července do 20. srpna hostí Austrálie a Nový Zéland.

Zkušená mezinárodní asistentka se tak může těšit na svůj třetí světový šampionát ve své úspěšné kariéře. Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) delegaci rozhodčích oznámila v pondělí. Ve výběru figuruje 33 hlavních rozhodčích a 55 asistentek. Vůbec poprvé v historii ženského MS budou v akci také videorozhodčí, na MS se jich představí 19.

„Samozřejmě jsem z delegace na mistrovství světa nadšená, beru to jako krásný novoroční dárek. Ve skrytu duše jsem si přála, že se ještě jednou na mistrovství světa jako rozhodčí podívám, ale dokud to není potvrzené černé na bílém, tak můžete opravdu jenom doufat. Z pondělní zprávy mám pochopitelně velkou radost a beru to jako odměnu za to, že fotbalu dávám maximum,“ uvedla Ratajová pro www.fotbal.cz.

Třiačtyřicetiletá rozhodčí z Benešova, která se jako asistentka objevila také v 96 zápasech domácí mužské nejvyšší soutěže, na mistrovství světa žen vyrazila poprvé v roce 2015 do Kanady, o čtyři roky později nechyběla na vrcholném turnaji ve Francii. Nyní může zkompletovat pomyslný hattrick. Navíc se představila také na třech evropských šampionátech (2013, 2017, 2022) a dvou olympiádách (2016, 2021).

„Byla jsem vděčná za každou delegaci na vrcholný turnaj, stejně tak si obrovsky vážím té nejnovější a považuju ji za velkou výzvu. Jsem také realistka a zůstávám nohama pevně na zemi, protože to může být třeba moje poslední velká akce. Roky běží, fotbal musím kloubit i s civilním zaměstnáním a kdo ví, co bude za pár let,“ řekla Ratajová.

Na konci ledna ji v katarském Dauhá čeká čtyřdenní soustředění společně se všemi rozhodčími, které se v létě na mistrovství světa vydají. „Následující půlrok bude o tvrdé práci i náročné individuální přípravě, abych na mistrovství světa odjela v té nejlepší formě. Hlavní je, abych zůstala dál zdravá, udržela si výkonnost a během šampionátu odvedla to nejlepší,“ dodala Ratajová.