11. 4. 2018

Vzdělávací program pro rozhodčí PFS pokračoval i v březnu

Jarní část VPR začala fitness tréninky a s nadcházejícím jarem přišel čas i na workshopy s instruktory rozhodčích FAČR. Z Benešova přijela na umělý trávník pražské Admiry mezinárodní asistentka a také předsedkyně komise rozhodčích žen Mgr. Lucie Ratajová.

Navzdory komplikované pražské dopravě začal trénink pro více než dvacet účastníků včas, i když v programu bylo nutné poněkud improvizovat. Lucie vytáhla ze svého arzenálu tréninkovou jednotku, v níž simulovala zápasovou činnost asistentů. „Půjdete po dvojicích a každý z vás bude signalizovat jako v zápase. Ofsajd, přestupek nebo vhazování, prostě to, co uvidíte“.

Role figurantů se s gustem a zapálením ujali dorostenci U15 Admiry Praha a také díky nim utekla všem zúčastněným hodina velmi rychle. Atmosféru ostatně můžete vnímat z krátkého videa.

Když se setmělo, čekala frekventanty VPR PFS ještě hodinka v klubovně. Lucie si připravila komentář ke spolupráci rozhodčích a asistentů v klipech z prvního jarního kola Pražská teplárenská přeboru Prahy. A udělala to tak zajímavě, že na plánované ofsajdové klipy už prostě nezbyl čas.

Skupinu VPR PFS, financovaného z Konvence UEFA, čekají na jaře ještě další tři odpolední semináře.

To Akademie rozhodčích, určená pro začínající arbitry, odstartovala celodenním seminářem na stadionu pražské Admiry. Více než dvaceti frekventantům se věnovali především lektoři pravidel Ing. Jan Hora a Bohuslav Slavík, ale také vedoucí obsazovacího úseku pražské komise rozhodčích Ing. Ladislav Čadský. Vždyť kromě základních přednášek na téma pravidel 5 a 12 bylo třeba seznámit nováčky i se systémem fotbalových soutěží a také s vyplňováním elektronického zápisu o utkání. Akademici se sejdou ještě dvakrát na odpoledních workshopech a v červnu je čeká závěrečný seminář spojený s přezkoušením.

Odkaz na video na YT: https://www.youtube.com/watch?v=iOL4P-LNSEM