1. 6. 2018

Vzdělávací program rozhodčích dospěl do finále

Posledním seminářem se v uplynulém víkendu uzavřela kronika letošního ročníku celostátního „Vzdělávacího programu rozhodčích FAČR“, který probíhal od listopadu do května v Benešově a v Rožnově pod Radhoštěm a úspěšně jej dokončilo 67 rozhodčích, z toho sedm dívek.

Frekventanti, vyslaní svými komisemi rozhodčích, byli rozděleni do tří skupin podle úrovně, v níž působí (seznam zde). Program letošního ročníku VPR FAČR zahrnoval více než 230 hodin práce. Projekt je hrazen z prostředků „Konvence rozhodčích UEFA“, a jeho odborná náplň a realizace je garantována národními instruktory rozhodčích FAČR. 

Program právě skončeného ročníku zahrnoval zejména:

 • Praktická cvičení na hrací ploše - která jsou dnes nedílnou a velmi významnou součástí všech seminářů a kurzů špičkových rozhodčích po celém světě a jedním z nejdůležitějších nástrojů při výchově rozhodčích a asistentů.

 • Fyzickou přípravu - která nastavuje „zrcadlo“, aby frekventanti zjistili, kde je v této oblasti „tlačí bota“. Dobrá fyzická kondice je dnes pro každého rozhodčího bezpodmínečně nutná. Musí vydržet devadesát minut bez ohledu na tempo hry, počasí, terén. Ne nadarmo připomínají dnešní špičkoví rozhodčí spíše atlety.

 • Analýzy herních situací - desítky hodin strávených při samostatné práci nebo ve skupinách nad rozbory utkání mezinárodních i domácích soutěží, s využitím aktuálních výukových materiálů FIFA a UEFA, stejně jako podkladů z dílny Úseku rozhodčích FAČR.

 • Teorii na učebně - přednášky z pravidel fotbalu, z fotbalové legislativy, prezentace k tématům pohyb a poziční postavení rozhodčího, spolupráce v týmu rozhodčích, management herních situací, atd. Nechyběl blok s fotbalovou angličtinou, nebo prezentace na téma stravovacích návyků sportovců z úst výživové specialistky.

 • Řízení šesti utkání Juniorské ligy pro rozhodčí ze skupiny Řídících komisí - rozhodčí byli pod drobnohledem instruktorů, ale také hned tří kamer. Při následné zpětné vazbě na učebně s pomocí pořízeného videa pak rozhodčí mnohdy vidí svou činnost v herních situacích v jiném světle a s odbornou radou od instruktorů mají šanci pokusit se odstranit nedostatky a špatné návyky, nebo změnit zažité automatizmy.  

 

„Byla by škoda, kdybyste po skončení tohoto programu, až se vrátíte zpět do svých regionů, na to, co jste zde prožili a měli možnost si vyzkoušet, zapomněli. Je na Vás, zda se budete snažit nabyté vědomosti a zkušenosti využít ve prospěch svůj i fotbalu, anebo zda to byl ztracený čas. Nechtějte být dobrými rozhodčími, chtějte být těmi nejlepšími, špičkovými. Snažte se poučit ze svých chyb a nevyhýbejte se otevřené diskusi s ostatními o problémech, které vás potkaly. To vás může posouvat dále“, řekl na závěr Miroslav Liba, vedoucí projektu VPR FAČR a Pracovní skupiny Konvence rozhodčích UEFA. Miroslav Tulinger, vedoucí Úseku rozhodčích FAČR, k tomu doplnil: „Rozdíl mezi dobrým a špičkovým rozhodčím je v tom, že ti druzí o tom, co udělají, i dodatečně přemýšlí a z chyb se snaží poučit. Chybovat je lidské, ale pouze hlupák stejnou chybu opakuje. Ne všichni z vás mohou dosáhnout na nejvyšší metu - dostat se do ligy, případně mezi FIFA rozhodčí. Ale jste mladí a máte šanci uspět. A tento program vám v tom může pomoci, jen nesmíte usnout na vavřínech“.

Rozhodčím se v průběhu celého ročníku na učebně a na hrací ploše věnovali, a za to jim patří dík:

 • instruktoři rozhodčích: Miroslav Liba, Miroslav Tulinger, Pavel Orel, Petr Blažej, Valter Boček, Petr Caletka, Radek Kotík, Jiří Pečenka, Lucie Ratajová, Petr Vysloužil

 • fitness instruktoři rozhodčích: Jan Hanzl, Ondřej Lerch a Pavel Peřina

 • mezinárodní rozhodčí: Zbyněk Proske

 • lektoři pravidel a pro oblast legislativy: Jiří Kureš, Jaroslav Nitsche, Zdeněk Tasch

 • výživová specialistka: Naděžda Koštovalová

 • technický personál: Michal Šimek (IT podpora a kamera), Patrik Filípek (administrátor z Úseku rozhodčích FAČR).

Vzdělávací program rozhodčích dospěl do finále