15. 11. 2019

Workshop Konvence rozhodčích UEFA „Best practices“ v Amsterdamu

V Amsterdamu se konal ve dnech 11. až 13. listopadu již třetí Workshop Konvence rozhodčích UEFA, kterého se zúčastnilo 53 zástupců členských států. Fotbalovou asociaci České republiky reprezentoval vedoucí programu Konvence UEFA v naší asociaci Miroslav Liba.

V roce 2007 UEFA reagovala na zvyšující se nároky na rozhodčí a rozhodla se sjednotit a podpořit rozhodcovství na našem kontinentu. V roce 2010 byla vytvořena Konvence rozhodčích UEFA, která stanovuje základní principy práce s rozhodčími a delegáty, jejich výchovu a vzdělávání, a standardy pro organizační strukturu oblasti rozhodčích. Od jejích vzniku se ke Konvenci připojily všechny členské asociace sdružené pod UEFA.

Náročný třídenní program workshopu začal blokem o využití finanční podpory ze strany UEFA. Účastníci pracovali v šesti skupinách, kde si vyměňovali zkušenosti s podporou rozhodčích.

Následovalo několik dalších bloků - paní Maayke van der Pluijm, sportovní psycholožka ze Švýcarska, přednášela o mentální přípravě rozhodčích a sportovní psychologii, pan Nicholas Rudenski z Německa hovořil o manipulaci zápasů prostřednictvím sázek. Dále se všichni zúčastnění seznámili s novou verzí Konvence rozhodčích UEFA, která vejde v platnost po schválení exekutivou UEFA.

Paul Potrac, profesor z Norhtumbria University z Newcastlu představil analýzu zabývající se důvody toho, proč rozhodčí končí se svojí činností. Na tuto analýzu navázal pan Tom Webb z univerzity v Portsmouthu o podpoře a porozumění činnosti rozhodčích napříč různými sporty. Studie ukazuje, že problémy rozhodčích jsou v mnoha různých sportech velmi podobné.

Poté se v pracovních skupinách diskutovalo o problematice náboru a udržení rozhodčích, o programech Talent & Mentor či o programu CORE, aplikovaném prostřednictvím UEFA.

Další přednáška se týkala tzv. Referee Observers (tj. u nás delegátů, kteří hodnotí rozhodčí v utkáních). Skot Hugh Dallas z Komise rozhodčích UEFA mluvil o požadovaném profilu Referee Observera, o vlastnostech, které by dobrému „pozorovateli“ neměly chybět. Také hovořil o způsobu hodnocení rozhodčích a zapojení tzv. „TV Observerů“, kteří od začátku této sezóny působí jako podpora KR UEFA pro utkání Ligy mistrů, Evropské ligy či Kvalifikace na EURO 2020.

Pan Miguel Solís z Oddělení Rozhodčích při UEFA představil administrativní záležitosti související s plněním požadavků Konvence.

„Workshop jednoznačně splnila svůj účel, říká Miroslav Liba a pokračuje: „líbily se mi všechny přednášky, zejména pak o mentální přípravě rozhodčích nebo analýza toho, proč řada rozhodčích končí se svojí činností. Jako UEFA Referee Observer jsem samozřejmě ocenil skvělou přednášku, kterou měl Hugh Dallas“.

Co bylo dalším přínosem? „Jistě práce ve skupinách, výměna názorů, sdílení zkušeností. Myslím, že jdeme správnou cestou, ať už se to týká vzdělávání a školení Observerů (delegátů) nebo programů pro mladé, talentované rozhodčí. Máme ale také rezervy, budu mluvit s kolegy o tom, jak využít zkušeností z jiných zemí“.  

Workshop Konvence rozhodčích UEFA „Best practices“ v Amsterdamu