24. 9. 2017

Workshopy s rozhodčími a delegáty ŘKČ a ŘKM

V rámci projektů Konvence rozhodčích UEFA proběhly od úterý do pátku v Brně a v Praze workshopy s delegáty a rozhodčími, kteří rozhodují utkání soutěží ŘKČ a ŘKM.

Akce připravené a vedené národními instruktory rozhodčích Miroslavem Libou a Miroslavem Tulingerem zapadají do rámce projektů společného vzdělávání rozhodčích a delegátů, což je jeden z podstatných požadavků Konvence UEFA. A na nižších úrovních fotbalu od „třetí ligy“ dolů se ve spolupráci s komisemi rozhodčích realizuje již několik let.

V rámci workshopů účastníci samostatně ve skupinách řešili, analyzovali a následně sami prezentovali herní situace ze soutěží UEFA i například z naší juniorské ligy. Společným tématem analyzovaných klipů byla především spolupráce rozhodčích, sdílení odpovědnosti mezi rozhodčími a kdo z nich je zodpovědný za finální rozhodnutí.

Situace zprvu zdánlivě jednoduché, získávají obvykle další rozměr při analýze a „záludných“ dotazech zkušených instruktorů. Nikdy však nechybí závěr a doporučení pro rozhodčí i delegáty, jak situaci vnímat, čeho všeho si všímat, a jak ji správně řešit. Pro delegáty ještě s dovětkem, jak na situaci nahlížet při hodnocení práce rozhodčích.

Akce tohoto typu budou samozřejmě pokračovat, protože opakovaná diskuse a vysvětlování stanovisek, jako jeden ze střípků mozaiky vzdělávání, může posouvat vědomosti a zkušenosti účastníků a v konečném důsledku je vést ke zlepšení výkonů na hřištích.  

Workshopy s rozhodčími a delegáty ŘKČ a ŘKM